Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Analytik: Selský rozum – ropa v létě poroste. Ale co pak?

Za posledních sedm dní se cena ropy WTI propadla o necelé tři dolary za barel. I přesto se z řad analytiků ozývají hlasy, které sebevědomě předpovídají opačný scénář. Analytik Tom Kloza pro americkou televizi CNBC uvedl, že v létě bude stoupající poptávka tlačit cenu černého zlata vzhůru, problém však nastane na podzim. Jaké jsou vyhlídky těžebního sektoru?

Analytik Oil Price Information Service správně předpověděl propad cen ropy v roce 2015. Jeho aktuální predikce pro CNBC tak vzbudila pozornost. Dle Klozových slov totiž nastane pro komoditní tradery v nejbližších měsících velmi nebezpečná situace.

„Myslím si, že tohle je léto ‚syčení‘ ropy. S velmi vysokým zájmem o benzín, naftu a letecká paliva půjde spotřeba nahoru. Dle mého názoru to také značně podpoří růst cen. Problém přijde až s podzimním ‚ochabnutím‘, to půjdou ceny naopak dolů ,“ uvedl Kloza. Jeho argumentem růstu jsou především výdaje za pohonné hmoty během letních prázdnin, kdy vrcholí cestovní sezóna.

Jeho názor se však zatím do cen nikterak výrazně nepromítá. Od 3.července zažívala nejdůležitější komodita na trhu stabilní propad bez jediného náznaku oživení, a to až do začátku tohoto týdne, kdy se cena ropy WTI přehoupla zpět nad 44 dolarů za barel.

Zlato jako ochrana před inflací? Mnohem lepší je měď

Kloza cenu texaské ropy předpověděl pro toto léto v rozmezí 42 až 50 dolarů. Na podzim ale podle něj pojedou rafinérie na menší obrátky, zatímco z Texasu, z oblasti Permian Basin, bude ropa proudit stále v hojném množství. To jsou hlavní katalyzátory, které prý zatlačí ceny opět dolů. Suma sumárum, špatná zpráva pro tradery a dobrá pro spotřebitele.

Spotřeba černé komodity se v současnosti stále zvyšuje o jedno procento. Ještě rychleji roste LNG, tedy tekutý zemní plyn, a to tempem 3 až 4 procenta, oznámil CNBC ředitel ropné a plynové společnosti BHGE Lorenzo Simonelli. Podle něj budou tyto dvě klíčové komodity hrát hlavní roli v odvětví pohonných hmot ještě řádku let. Jeho firma i velká většina dalších z tohoto odvětví ale stále krátí investice právě kvůli nízkým tržním cenám.

První americký stát nad propastí

Na tento trend reagoval i ředitel Saudi Aramco Amin Nasser. Agentura Reuters uvedla, že se z důvodu nízkých investic do objevování nových nalezišť obává globální krize z nedostatečné ropné nabídky .

Newsletter