Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Analýza: Půlka peněz na volební kampaně jde mimo účetnictví

Strany až polovinu svých volebních nákladů podle protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu na místní úrovni neuvádějí ve svém účetnictví. Na krajské úrovni to může představovat až třetinu nákladů. Nejčastěji v oficiálním účetnictví chybějí bezplatný pronájem reklamních prostor a sálů či práce dobrovolníků, přestože za ni bývají materiálně i finančně odměňováni. Vyplývá to z prvotních odhadů výzkumu, s nimiž dnes novináře seznámil analytik Vít Šimral z královéhradecké univerzity.

Výzkum, který má být dokončen v roce 2018, porovnává volební financování v Česku, Rakousku a na Slovensku. Podle výsledků pilotní studie tvoří v ČR skryté volební náklady stran na místní úrovni 41 procent, na krajské 21,25 procenta a na celostátní 16,25 procenta. V Rakousku je to o něco méně, na Slovensku naopak více. Celkové výsledky se podle Šimrala na místní úrovni mohou lišit až o 15 procentních bodů, na krajské o deset procentních bodů.

„V ČR to na národní úrovni znamená přibližně 70 milionů korun mimo oficiální účetnictví při volbách do Poslanecké sněmovny, až 120 milionů korun při krajských volbách a až 180 milionů korun při komunálních volbách,“ uvedl Šimral.

Senátní volby: O zvolení usiluje 233 kandidátů, o šest víc než minule

Zlepšení alespoň na rakouskou úroveň by měly přinést Senátem projednávané novely, které mají zavést limity pro volební i stranické financování. Rekonstrukce státu souhlasila se senátorskými úpravami pravidel kampaně, kterou by ve prospěch stran prováděli nekandidující jednotlivci, firmy nebo spolky, přestože by se kvůli tomu volební novela vrátila k dalšímu projednávání do Sněmovny.

Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie představil další projekt Rekonstrukce státu, který má zmapovat vazby stran a jejich kandidátů na firmy, které získávají dotace a sponzorují strany. V ČR to na rozdíl od řady zemí západní Evropy není nelegální, upozornil. Jako příklad uvedl Jiřího Hájka, který od Moravskoslezského kraje pod vedením ČSSD získal v roce 2013 dotaci 30 milionů Kč na rekonstrukci hotelu Čeladenka v Čeladné na Frýdeckomístecku a o rok později daroval ČSSD 400.000 korun.

Architektonická a projekční kancelář G G Archico zase získala od Zlínského kraje zakázku na analýzy materiálních podmínek v zařízení sociálních služeb za 3,7 milionu korun a Straně práv občanů (SPO) v minulých třech letech věnovala celkem 600.000 korun. Náměstkem zlínského hejtmana pro oblast zdravotnictví je Lubomír Nečas z SPO, upozornil Skuhrovec. Podobných případů jsou podle něj desítky až stovky, detailní zmapování má být zveřejněno během příštího roku.

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO před ČSSD

Newsletter