Anatomie Fedu: Poroste předseda, porostou i sazby

Jelikož se blíží konec funkčního období současné šéfky amerického Federálního rezervního systému (Fedu) Janett Yellenové, prezident Donald Trump již stihl nominovat jejího nástupce. Novým šéfem Fedu by se měl stát Jerome Powell, přičemž jeho nominaci ještě musí potvrdit Senát. Všechny teď ovšem zajímá, kam se s novým šéfem posune směr monetární politiky. A co radí server Zero Hedge? Zaměřte se na jeho vzrůst!

Zhruba od 80. let minulého století je historie Fedu historií snižování úrokových sazeb. Avšak i když je to z dnešního pohledu málo představitelné, ještě v 70. letech, kdy Spojené státy bojovaly s dvoucifernou inflací, byla základní sazba Fedu nejprve 5,75 %, pak 11 % až nakonec vystoupala na 13 %. V některých obdobích roku 1980 a 1981 byla dokonce 20 %.

Nejžhavější kandidát na šéfa Fedu. Kdo je Jerome Powell?

Poté však dvoumetrového šéfa Fedu Paula Volckera vystřídal o něco menší Alan Greenspan, který začal sazby relativně rychle snižovat. Za jeho působení se základní federální sazba ocitla na 1 %, když však úřad opouštěl – na vrcholu americké realitní bubliny – základní sazba byla na úrovni 4,25 %. Pak však do úřadu nastoupil ještě o něco menší Ben Bernanke a poté, co Spojené státy zasáhla Velká finanční krize, zamířila sazba Fedu směrem k efektivní nule.

Jak ukazuje obrázek, který publikoval server Zero Hedge, s tím, jak během historie klesala výška předsedů Fedu, strmě také klesaly úrokové sazby. Úřadující šéfka Janett Yellenová dlouho držela základní sazbu pod 1 %, vzhledem ke kondici americké ekonomiky se však pomalu, ale jistě přistupuje ke zvyšování úrokových sazeb.

Jak předpovídá graf, pokud se příštím šéfem Fedu stane již nominovaný Jerome Powell, který je zase o něco vyššího vzrůstu než Yellenová, úrokové sazby by měly zamířit vzhůru. Jak se však shoduje řada analytiků, žádný velký obrat bychom čekat neměli. Powell pravděpodobně nezmění směr měnové politiky a bude pokračovat v opatrném zvyšování sazeb.

Úrokové sazby v pěti tisíciletích: Ty současné nemají obdoby

Newsletter