Andělé, spojte se! Proč je dobré stmelovat menší investory

Zdroj: Depositphotos

Dvacet pět tisíc eur. To je průměrná částka, kterou andělští investoři zpravidla vloží do nadějného startupu v rané fázi. Jenže investiční kola se často řádově pohybují v milionech a minimální výše investice je proto třeba čtyřnásobná. Jak to zařídit, aby se na investicích mohli častěji podílet i ti, kteří mohou poskytnout jen zlomek? Odpovědí je syndikace.

Řekněme, že startup má minimální výši investice 100 tisíc eur při investičním kole 1 milion eur. To dává smysl, protože menší částky by pro zakladatele projektu znamenaly příliš roztříštěné podíly a daleko komplikovanější administrativu. Při průměrné investici andělského investora 25 tisíc eur jsou k naplnění minimální výše investice zapotřebí investoři čtyři.

V tu chvíli je jednou z možností naplnění potřebné částky jejich propojení: díky možnosti založit SVP (special purpose vehicle), tedy společnost vzniklou výhradně pro účely společné investice, může dát síly dohromady více menších investorů a do projektu vstoupit jako jeden. Podíly si pak mezi sebou poměrově dělí. Startup tak nejenže pravděpodobněji vybere potřebné prostředky, ale navíc s menšími investory získá spoustu užitečných kontaktů nebo názorů z praxe – jak známo, víc hlav víc ví.

Proto je třeba vytvářet příležitosti, které by takovým investorům daly možnost podílet se na investici, na niž by sami nedosáhli. Ti pak mohou zároveň investovat s tím, že podstatně rozmělní riziko, protože nejsou v celé věci sami. Syndikace je přitom nejúčinnější cestou, jak vytvořit síť menších investorů, a tím pádem posílit i možnosti jejich propojení.

Syndikace posílí startupový ekosystém

Zatímco za velkou louží jsou andělské syndikáty (viz dlouhý seznam na AngelListu) běžnou praxí, na starém kontinentu zatím na svůj větší rozmach čekají. Kromě mírně komplikovanější legislativy než v USA přitom syndikacím menších investorů u nás nestojí nic v cestě – a navíc by pro celý evropský startupový ekosystém mohly představovat tolik potřebnou vzpruhu.

Zářným příkladem je právě kolébka syndikací – USA. Dodneška se tam tato praxe dokonce vyvinula tak, že tamější syndikace už téměř nahrazují investiční fondy, protože jsou schopné nasbírat dostatek i bez nich. Od toho však u nás máme ještě daleko. Na vině určité opožděnosti starého kontinentu jsou na jednu stranu složitější právní regulace jednotlivých zemí, ale také velikost startupového trhu, který je na andělské investory stále chudší než ten americký. Téma syndikace je nicméně v Evropě velmi aktuální, protože jde o jednu z účinných cest, jak posílit mezinárodní investice.

V Česku pak syndikace vázne zejména kvůli nedostatku angel investorů, ale úspěšné pokusy zde existují: funguje například při StartupYardu nebo u nás v DEPO Angels, kde ke každému hlavnímu investorovi dokážeme přidružit hrstku těch andělských. A to nejen z Česka, ale i odjinud.

Evropa se probouzí

Stejně jako se vytváří syndikace v networku DEPO Angels, vytváří se mezi členy každého angel networku. Například DANBAN, dánský network, jich vytvoří 30 až 40 ročně. V boardu EBAN se snažíme podnítit vytváření mezinárodních syndikací. Rádi bychom Evropu více propojili a umožnili andělským investorům investovat spolu. A to nejen do evropských startupů, vždyť hranice v online světě už nic neznamenají. DEPO Angels chce jít příkladem, hledáme pro syndikace globální projekty. Například startup, který má sídlo v USA, jeden zakladatel je z Jižní Afriky, druhý z Mnichova. Pro toho, kdo má globální cíle, hranice nic neznamenají.

Newsletter