Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Andrew Gray (Tilia Impact Ventures): Krátkodobé uvažování nám brání vidět změny

V investování hrají čím dál větší roli i nefinanční faktory. Roste tlak na to, aby se firmy neohlížely jen na krátkodobé finanční výsledky, ale taky na jejich dlouhodobý dopad na společnost. Díky těmto změnám se postupně mění i investorské prostředí. I v Česku už působí „impact“ venture-capital fondy, nabízející investice do startupů s dlouhodobým dopadem. Jedním z nich je i Tilia Impact Ventures. Její investiční manažer Andrew Gray byl hostem podcastu Disraptors.

Tilia Impact Ventures investuje do startupů v “pre-seed” fázi. Díky tomu tak dle Graye může zajistit, že se důraz na dlouhodobý horizont se stane pevnou součástí firemní DNA. Tilia proto vyhledává zakladatele společností s podobným typem myšlení. Neměli bychom se dle něj nechat strhnout krátkodobým pesimizmem. Změna k lepšímu se děje, jen to trvá delší dobu. Poslechněte si anglicky mluvený podcast (37 minut) Václava Pavlečky z Disraptors.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

3:00 V současnosti přicházejí na trh práce zástupci generace Z. Od svých zaměstnavatelů očekávají větší zaměření na otázky životního prostředí a společnosti. Stejné naladění začínají mít i vlády.

4:40 Investování vyžaduje kompromisy mezi návratností investice a konáním dobra. Absolutní zaměření na druhý prvek je doménou neziskovek. Tilia se snaží stát uprostřed.

13:05 Tilia funguje i jako ambasador firem v jejím portfoliu. Veřejně propaguje změny, které daná společnost přinese.

32:00 My lidé moc neumíme uvažovat v dlouhodobém horizontu. Vlády jsou u moci zpravidla jen na pár let, firmy se soustřeďují na roční výsledky. Kvůli tomu nejsme schopni vidět hloubku změn, které probíhají.

Tato epizoda je součástí série podcastů Disraptors (dřívější Startup World Cup and Summit). Disraptors pořádají soupeření evropských startupů, jejichž vítěz se pak prezentuje na globální soutěži v USA. Poslední akce proběhla ještě pod předchozím jménem v říjnu 2021. Letos v říjnu se můžeme těšit na další ročník.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter