Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Android okusuje pozici Applu

Android ukusuje tržní podíl Applu a Barclays poskytne významné finanční prostředky AccesPay na podporu růstu a užších pracovních vztahů. To jsou dnešní témata ze světa FinTech.

Android ukusuje Applu jeho podíl na trhu

Ztráty Applu jsou ziskem Androidu. Alespoň je tomu tak v Číně a Evropě, kde Android pokračuje v ukrajování tržního podílu Applu.

Z nově zveřejněných údajů Kantar Worldpanel vyplynulo, že za první tři měsíce roku 2016 Android pokračoval v rostoucích tržbách od Evropy přes USA až po Čínu. V Evropské unii navýšil Android svůj podíl na trhu o 7,1 % na 75,6 %. Ve Spojených státech amerických byl zaznamenán nárůst o 7,3 % na 65,5 %. V Číně se pak tato čísla zvýšila o 6 % na více než 77 % tržního podílu.

„Toto je nejsilnější růst pro Android za poslední více než dva roky,“ řekl mobilní analytik společnosti Kantar Worldpanel Comtech Lauren Guenveur. „Ba co víc, růst přichází nejen od jednoho nebo dvou hráčů, ale z různých značek a ekosystémů, které se liší region od regionu.“

Prodeje telefonů s operačním systémem Windows klesly o 5 % a tvoří tak nyní 4,9 % z celkového objemu prodeje chytrých telefonů v EU. 6,6 procent nových zákazníků Androidu přešla právě od operačního systému Windows. Od iOS pak přešlo k Androidu 3,3 % mobilních uživatelů.

Co se týče Applu, podíl jeho operačního systému iOS na trhu klesl v EU v uplynulých třech měsících z 20,2 % na 18,9 %. V Číně měl ještě minulý rok iOS podíl na trhu 26,1 %, ale v prvních třech měsících ho má již o pětinu nižší. Některé z úspěchů Androidu na zvýšení podílu na trhu je přičítán jeho nejnovější verzi pro smartphony.

„I když to byla záležitost pouze několika týdnů, během tohoto období Samsung Galaxy S7 byl pátým nejprodávanějším telefonem za první čtvrtletí letošního roku, když dosáhl podílu 4,2 % tržeb,“ řekl Guenveur. „Galaxy S6 se také dobře prodával kvůli snížení cen před vydáním nového modelu S7. Motorola rovněž zvýšila tržby a její podíl na trhu se smartphony vzrostl na 9,8 % z 6,9 % o rok dříve.“

Na druhou stranu by Apple v Číně nakonec mohl urvat svůj podíl nazpět díky v daném regionu populárnímu novému iPhone SE. To svými slovy potvrzuje i mobilní analytik Guenveur. „Podíl Androidu může být také negativně ovlivněn vysokou poptávkou po Apple iPhone SE. Prodej tohoto modelu bude důležitý zejména v Číně, kde úspěch v polovině roku určí nejlepšího hráče v regionu. Tyto faktory by měly hrát v příštím čtvrtletí prim,“ řekl Guenveur.

Barclays poskytne významné finanční prostředky AccesPay na podporu růstu a užších pracovních vztahů.

Barclays ještě více upevňuje své už tak pevné pracovní vztahy s AccessPay tím, že jí poskytuje půjčku ve výši jednoho milionu liber na zkoumání dalších možností růstu.

Access Systems Ltd. pod obchodním jménem AccessPay poskytuje na bázi cloudu propojení obchodních finančních systémů, jejich bank a všech z hlavních britských a mezinárodních platebních sítí, jako jsou BACS, SWIFT nebo SEPA. Realizace prostřednictvím jednoho snadno použitelného portálu šetří velké množství času a poskytuje úsporu nákladů, jakož i lepší informovanost managementu i lepší zabezpečení.

AccessPay plánuje využít dodatečné prostředky k urychlení organického růstu v letech 2016/17 a je tak první firmou v Manchesteru, která těží z finančních prostředků Barclays určených na růst inovačních podniků. Fond Barclays poskytuje úvěry inovativním firmám za příznivé úrokové sazby jako součást závazku banky podporovat rychle rostoucí společnosti ve Velké Británii. Úvěr bude poskytnut s podporou programu Evropské komise Horizon 2020.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter