Andy Murray razí cestu crowdfundingu

Lidé investují různými způsoby. Někdo se radí se svým makléřem, jiný zase jedná na vlastní pěst. Najdou se i tací, kteří se řídí výhradně svými favority, a to ať už přímo ostřílenými investičními profesionály, jako je třeba Warren Buffett, nebo svými oblíbenými celebritami. Mezi ty může patřit například i současná tenisová „dvojka“, Andy Murray.

O slavném skotském profi tenistovi je dlouhodobě známo, že je fanouškem alternativních způsobů investování. Jeho zájem upoutal především tzv. crowdfunding. Jedná se nejen o způsob investování, ale zároveň o alternativní způsob financování vlastního projektu či podnikání. Investor si na internetové platformě vybere nápad, který ho na základě dostupných informací nejvíce zaujal, a investuje do něj zvolenou částku. Autor myšlenky pak získané peníze, které v naprosté většina pocházejí od více zdrojů, použije na její realizaci. Odměnou investorovi je zhodnocení investované sumy s tím, jak moc je zvolený byznys úspěšný.

Murray v rámci své investiční činnosti používá platformu britské společnosti Seedrs. Avšak není pouze „běžným“ investorem, tenista se nedávno stal dokonce odborným poradcem zmiňované firmy, a to v oblasti sportu a nositelné elektroniky. Již dříve, za to však v čísté anonymitě, investoval tenista do několika startupů. V nedávné době své portfolium rozšířil o další tři, jejichž jména byla ale nakonec odhalena.

Kam investuje Novak Djokovič?

Prvním favoritem světové „dvojky“ je Tossed, londýnský restaurační řetězec zaměřující se na saláty, wrapy a tzv. smoothies. Dále pak společnost Trillenium. Předmět jejího podnikání je poměrně nevšední, zabývá se totiž vytvářením 3D elektronických obchodů, které postupně  nahrazují běžné internetové eshopy. Posledním žhavým železem je Fuel Ventures Fund, investiční fond zaměřující se na začínající nadějné technologické společnosti.

Jména těchto podniků byla zveřejněna jako první příležitosti vůbec, které je možné najít v Murrayho crowdfundingovém portfoliu. Sám tenista na jejich adresu řekl, že „ jde o společnosti, jejichž předmět podnikání mu přijde velice zajímavý.“

„Zdravá výživa je něco, čemu jsem jako sportovec zcela propadl. Tím pádem byl Tossed první věcí, kterou jsem začal zvažovat. Druhé dvě firmy jsou zase něčím, co rychle žene dopředu oblast technologií. Upřímně doufám, že se dozvím víc o tom, co jim pomohlo předběhnout konkurenci a odnesu si z toho co nejvíce,“ přepisuje Murrayho slova server Business Insider.

I v naší republice je možné poznat krásy alternativního investování, a to formou tzv. equity crowdfundingu. Ten je zaměřen výhradně na podnikatele. Finanční skupina Roklen ve spolupráci s investiční společností Rockaway již brzy spustí první českou equity crowdfundingovou platformu Fundlift, prostřednictvím které bude možné zhodnotit své prostředky investicí do vybrané firmy či projektu výměnou za přímý podíl ve společnosti.

Newsletter