Ano, pane Zaorálku, založit novou státní banku je výborný nápad!

V médiích proběhla zpráva o dalším výborném předvolebním nápadu z dílny ČSSD: založit novou státní banku, která by poskytovala zvýhodněné úvěry malým a středním podnikatelům. V této souvislosti bych měla řadu otázek, a to:

  1. Kde na to banka vezme kapitál?

Protože to má být státní banka, tak asi ze státního rozpočtu. Takže stát vezme peníze z odvodů, které dusí malé a střední podnikatele a vloží je do banky, aby je pak podnikatelům za zvýhodněný úrok půjčil? Cestou samozřejmě musí zaplatit provoz banky, a to nemluvím o tom, že se ještě pár milionů ztratí. To už jsme taky zažili.

  1. Kde vezme kvalitní zaměstnance?

Tuší pan Zaorálek, jaké jsou platy v bankách? A jaké jsou tabulkové platy státních zaměstnanců? No, třeba zaměstnance dodá pan Štěch se svým červnovým nápadem na zvýšení odvodů podnikatelům tak, aby se raději nechali zaměstnat. 

  1. Českomoravská záruční a rozvojová banka

Jejím úkolem je: „Českomoravská záruční a rozvojová banka a.s. je rozvojovou bankou České republiky. Napomáhá v souladu se záměry hospodářské politiky vlády České republiky a regionů rozvoji malého a středního podnikání, infrastruktury a dalších sektorů ekonomiky vyžadujících veřejnou podporu.“ (zdroj: www.cmzrb.cz)

Proč je tedy třeba zakládat novou státní banku, když máme ČMZRB, která státní je a má to tzv.v popisu práce? Potřebné navýšení zdrojů všeho druhu to ovšem neřeší.

A pak bychom tu banku mohli zprivatizovat!

Takže stále platí, že bychom potřebovali na pár let vládu odborníků a ne politiků. Možná raději na pár desítek let.

Newsletter