Evropské výnosy klesají. Dolar proti euru posiluje pod hranici 1,1630 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Apple a rok 2016. Poroste nebo ne?

Akcie firmy s nakousnutým jablkem ve znaku poprvé za sedm let uzamkly záporný roční výnos. Pro některé odborníky však „roztřesený výkon“ není problém, a tvrdí, že tento populární titul „dole“ nezůstane dlouho.

Jedna z klasických obav mezi investory je zpomalující prodej vlajkového produktu Applu – iPhonu. Erin Gibbs, investiční ředitel společnosti S & P Investment Advisory, poznamenal, že k ziskovosti by měly pomoci další produkty značky. „Momentálně je zde velké haló, protože se objevily zprávy o zpomalení prodejů iPhonů,“ řekl Gibbs ve středu CNBC. „My však víme, že i když prodeje iPhonů tvoří asi dvě třetiny příjmů společnosti, hodně budoucího růstu se očekává od dalších produktů, jako jsou iPhone Apple Watch či iPad.“

Dan Ives, analytik FBR Capital Markets, řekl, že ačkoli Apple Watch zatím nezaznamenaly velký úspěch, očekává, že trh těchto produktů růst teprve čeká, a to v několika příštích letech. „Vstup Apple na takzvaný „wearables“ trh pomohl otevřít stavidla pro řadu dalších spotřebitelských zařízení / aplikací. V průběhu příštích tří let jsou to tržní příležitosti ve výši až 20 miliard dolarů,“ poznamenal Ives. Mimo jiné také očekává, že Apple bedlivě sleduje příležitosti ve světě virtuální reality. Další produkty, na které společnost sází, jsou například Apple TV, Apple Music a potenciálně Apple automobil.

Přinese letošek první pokles akcií Apple od finanční krize? Možná. Zásadnější ale je, co přinese Apple příští rok…

Posted by Roklen24 on Monday, 28 December 2015

Přidává se také Max Wolff, hlavní ekonom Manhattan Venture Partners, který tvrdí, že i přes nevýraznou reakci v letošním roce, investoři víru v Apple neztratí. „Lidé jsou opatrní, ale chtějí výnosy, a proto se k Applu vrátí. Má největší akciový program zpětného odkupu, má největší peněžní zásobu, je největší, nejvíce udržitelný „high-margin“ výrobce elektroniky v historii,“ poznamenává Wolff.

A i s akciovým poklesem zůstávají tito pánové ve vyhlídkách pozitivní. Když se podíváme na ocenění společnosti ve srovnání s odvětvím informačních technologií, mohlo by se jednat o dobrý čas pro nákup, řekl Gibbs. Akcie Applu klesly meziročně o 3 procenta. „Když se podíváme na ocenění, obchoduje se pod průměrem firmy, i pod průměrem sektoru. Myslím si, že se jedná o vstupní bod s nízkým rizikem,“ uzavřel Gibbs.

Newsletter