Apple dražší než bilion dolarů? Možná již brzy!

Tržní hodnota společnosti Apple přesáhla na začátku května hranici 800 miliard dolarů a stala se tak první veřejně obchodovanou společností, které se tak obří částky povedlo dosáhnout. Podle mnohých analytiků je jen otázkou času, kdy tento technologický obr pokoří další historickou metu, a to jeden bilion dolarů. Podle analytika RBC Capital by to mohlo být již napřesrok. Je tedy právě teď vhodný čas na nákup?

„Věříme, že současná cena akcie Apple představuje pro investory atraktivní vstupní bod, aby mohli profitovat ze schopnosti firmy vrátit se k růstu výnosů a EPS (zisku na akcii) ve finančním roce 2017,“ uvedl podle serveru CNBC analytik Amit Daryanani z RBC Capital v pondělní zprávě pro klienty. „Apple má potenciál dosáhnout tržní kapitalizace ve výši 1 bilionu dolarů a překonat ji dokonce již v následujících 12 až 18 měsících,“ uvedl dále.

Apple prodal méně iPhonů, než se čekalo. Zisk nad očekáváním

Apple plave v penězích. Koupí Teslu, GM či Disney?

Daryanani ponechal dosavadní investiční doporučení na stupni „outperform“ a zvýšil cílovou cenu na 168 USD z předchozích 157 USD, což je 10 % nad páteční zavírací cenou. Jeho nová cílová cena zatím tržní kapitalizaci na 1 bilionu dolarů neimplikuje, jsou zde však podle něj důvody, proč by se k této metě mohl Apple do roka a půl dostat.

Hlavním motorem růstu akcií firmy s nakousnutým jablkem ve znaku bude podle analytika nový prémiový iPhone 8, který má být uveden na trh letos na podzim, a výrazný růst poptávky po upgradu vzhledem k široké základně starších iPhonů a novým vlastnostem, jako je OLED display, 3D sensory či bezdrátové nabíjení, které má nový smartphone nabízet. V delším časovém horizontu očekává analytik také značný roční růst výnosů ze služeb Apple.

„Domníváme se, že má Apple potenciál pro pokračování dvojciferného meziročního růstu výnosů ze služeb díky rostoucí klientské základně (zařízení), rostoucím prodejům App Store v rámci současné klientské základny, poptávce po službách cloudového úložiště a dalšího rozšiřování služby Apple Pay,“ uvedl podle serveru 247wallst.com analytik.

Jablečná predikce: iPhone 8 za méně než 1000 USD. Applu se bude dařit

Titul by se díky tomu měl ve fiskálním roce 2019 dostat k 192 až 195 dolarům za akcii, což by odpovídalo tržní kapitalizaci přes 1 bilion dolarů. Fiskální rok 2019 začíná pro Apple v říjnu 2018, což je asi za 18 měsíců. Aby do té doby firma dosáhla výše zmiňované hodnoty, musela by míra růstu titulu činit 7,4 % měsíčně.

Je to možné? Pohled na dosavadní vývoj naznačuje, že nereálné to určitě není. Apple je v letošním roce jednou z nejvýkonnějších akcií na trhu. Oproti stejnému období v loňském roce si připsal již přes 32 % (v porovnání s 6% růstem indexu S&P 500), měsíčně si v prvních čtyřech měsících připisoval téměř 7,2 %.

Zvýšení tržní hodnoty přes 1 bilion dolarů v tuto chvíli podle údajů společnosti FactSet očekává jen jeden z 38 analytiků, a sice Brian White z investiční banky Drexel Hamilton. Konsensus pro 12měsíční cílovou cenu titulu je 154,36 USD, aktuální cena akcie je 153,80 USD.

Závod o bilion amerických dolarů

Newsletter