Apple – iPhone šel lépe na odbyt, zisk nad odhady, tržby mírně slabší

Tolik očekávané kvartální výsledky výrobce iPhonu vyznívají rozpačitě. Apple ve třetím čtvrtletí fiskálního roku hospodařil se ziskem na akcii 1,28 dolaru, jímž o pět centů překročil konsensuální odhad. Reportované tržby meziročně vzrostly o 6 %,  na úrovni 37,4 miliardy dolarů nicméně za očekáváním 37,98 mld. USD mírně zaostaly.

Analytici v anketě FactSet odhadovali, že Apple za kvartál končící 30. června vydělá 1,23 dolaru na akcii. Ve stejném období před rokem činil zisk v přepočtu na akcii 7,47 USD, což je ale sedminásobek srovnatelného údaje poté, co společnost v červnu provedla akciový split v poměru 7 ku 1. Před zveřejněním výsledků se titul obchodoval u 94,70 dolaru, po něm pak v prodlouženém obchodování ztrácel zhruba 0,6 procenta.

Prodej iPhonů rostl o 13 %

Tržby za kvartál, který bývá z historického pohledu nejslabším v roce, analytici očekávali na úrovni 37,98 mld. USD. Ve třetím čtvrtletí loňského roku Apple utržil 35,3 mld. USD. Společnost ve čtvrtletí prodala 35,2 milionů iPhonů (zhruba na očekávání), 13,3 mil. iPadů (pod odhady) a 4,4 mil. MacBooků (nad očekáváním). Prodej iPhonů přitom meziročně vzrostl o bezmála 13 %.

Pro současné čtvrtletí (čtvrtý kvartál fiskálního roku) společnost předpovídá tržby v rozmezí 37 až 40 mld. USD (pod konsensem 40,4 mld. USD), hrubou marži mezi 37 a 38 procenty a provozní náklady mezi 4,75 a 4,85 mld. USD. Společnost oznámila výši čtvrtletní dividendy na úrovni 0,47 USD na jednu kmenovou akcii, tedy beze změny.

Cook k produktům víc neprozradil

Výkonný ředitel Tim Cook vyjadřuje přinejmenším spokojenost. „Nemohl bych být šťastnější. Jedná se o nejlepší čtvrtletní výkon od doby, co jsem v Apple,“ uvedl pro CNBC. Dodal navíc, že se velmi těší na uvedení nových produktů na trh. Velký zájem je tradičně o nový model chytrého telefonu iPhone, který by měl být představen na podzim, a dalším horkým želízkem v ohni jsou chytré hodinky označované jako iWatch.

Jednou z hlavních deviz nového modelu chytrého telefonu, o němž média referují jako o iPhonu 6, je větší displej, jímž má Apple lépe konkurovat jedničce na trhu, jihokorejské Samsung. Podle zpráv Wall Street Journal mají dodavatelé Applu do konce roku vyrobit celkem 70 až 80 milionů kusů nových smartphonů, část s 4,7palcovým displejem a část s větším displejem o úhlopříčce 5,5 palce.

V průběhu posledního uzavřeného čtvrtletí Apple provedl největší akvizici ve své historii, když zaplatil 3,1 miliardy dolarů za výrobce stylových sluchátek BeatsElectronics a jeho služby pro streamování hudby Beats Music.

Akcie Applu jsou od začátku roku (po přepočtení po splitu) zhruba o 18 % silnější. 16. července titul dosáhl 52týdenního maxima cenou 97,10 USD.

Zvažujete investici do akcií Apple? Ode dneška za méně než sto dolarů

Safírový displej a větší baterie aneb nový iPhone z doslechu

Apple chce pro iWatch punc švýcarského luxusu

Větší iPhone má být na pultech od září. Čínští dodavatelé se mobilizují

Chytré hodinky „iWatch“ míří do výroby. Kdo budou hlavní dodavatelé Applu?

Newsletter