Apple kupuje kultovní Beats Electronics

Apple koupí za tři miliardy dolarů Beats Electronics, která vyrábí kultovní sluchátka a provozuje internetovou hudební službu. Pro Apple jde o největší akvizici v historii. O možném převzetí společnosti Beats již před několika týdny informovala média, cena se odhadovala o něco výš – u 3,2 miliardy dolarů.

Pod křídla Applu se v rámci akvizice dostanou spoluzakladatelé firmy Beats. Těmi jsou rapper Dr. Dre a hudební producent Jimmy Iovine. Apple zaplatí za Beats 2,6 miliardy dolarů v hotovosti a 400 milionů v akciích.

Generální ředitel Applu Tim Cook uvedl, že akvizice firmě umožní „pokračovat ve vytváření těch nejinovativnějších hudebních produktů a služeb na světě“.

Iovine a Dr. Dre se stanou důležitými vedoucími pracovníky v hudební divizi Applu. „Známe je strašně dlouho. Mají velmi vzácné schopnosti,“ prohlásil mimo jiné Cook.

Společnost Beats vznikla v roce 2008 a letos spustila streamingovou hudební službu. Apple provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes. Firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet a doufá, že akvizice zvýší její prestiž u mladší části populace.

„Apple vytvořil odvětví digitálního stahování a zažil úžasnou jízdu. Nyní však toto odvětví směřuje ke streamingovým službám,“ uvedl Daniel Weisman z Roc Nation, která zastupuje hudební skupiny.

Ve Spojených státech loni podle údajů Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) tržby ze stahování hudby klesly o procento na 2,8 miliardy dolarů, zatímco tržby ze streamování hudby o 39 procent vzrostly a dostaly se na 1,4 miliardy dolarů.

Iovine vyjádřil přesvědčení, že Apple pomůže firmě Beats splnit její plány na zlepšení zvuku digitální hudby a vytváření seznamů skladeb podle vkusu jednotlivých předplatitelů. „K dokončení svého snu jsme potřebovali firmu jako je Apple,“ prohlásil Iovine. „Sami bychom to nemohli dotáhnout do konce,“ dodal.

Podle šéfa nahrávací společnosti Sony Music Douga Morrise je akvizice chytrým krokem, který zvýší důvěryhodnost Applu v hudebním průmyslu. „Jimmy (Iovine) je ten typ člověka, který dokáže udělat něco převratného. Neříkám, že to je Steve Jobs, ale je to chlapík s novými myšlenkami, který skutečně ví, jak propojit hudbu s technologiemi,“ řekl Morris.

Někteří analytici nicméně smysluplnost akvizice zpochybňují. Podle Franka Gilletta ze společnosti Forrester Research by například bylo pro Apple výhodnější, kdyby vyvinul vlastní sluchátka a expandoval do streamingových služeb prostřednictvím iTunes. „Je těžké pochopit, proč by měl Apple utratit tři miliardy dolarů za teprve vznikající streamingovou službu a sluchátkovou řadu,“ poznamenal Gillett.

Hudební služba společnosti Beats má podle Applu přes 250 tisíc předplatitelů. Výrazně tak zaostává například za konkurenční službou Spotify, která má více než deset milionů platících uživatelů.

Newsletter