Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Apple netroškaří: nečekaný odbyt iPhonů a příslib silného 1Q

Z hlediska nových produktů jistě po delší době přelomový kvartál. To potvrzují údaje o hospodaření společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku za 4Q fiskálního roku. Apple s lehkostí přeskočil laťku nastavenou trhem pro úroveň zisku, tržeb i sledovaný údaj o prodeji iPhonů. Čeká navíc slibný úvod započatého nového fiskálního roku.

Apple zakončil poslední čtvrtletí fiskálního roku končícího 27. září s čistým ziskem 8,47 miliardy dolarů, v přepočtu na akcii tak za 4Q vydělal 1,42 USD, a to při tržbách 42,1 mld. USD. Analytici přitom nastavili očekávání o poznání slabší, v případě ankety Bloomberg na úrovni zisku 1,30 USD na akcii a tržeb 39,91 mld. USD. Ve srovnatelném období loňského roku firma vydělala (po zohlednění akciového splitu) 1,18 USD na akcii a utržila 37,5 mld. USD.

Co investory zajímá především, je čtvrtletní prodej chytrých telefonů iPhone, které jsou klíčovým produktem společnosti. Apple za dané období prodal 39,3 milionu kusů přístrojů, což je meziročně o 16 % více a zároveň příjemné překvapení oproti očekávaným 38 milionům. K výsledku nepochybně přispělo zářijové uvedení iPhonu 6 na trh, který potvrdil stabilní základnu skalních fanoušků. Za první víkend se prodalo přes 10 milionů kusů nových telefonů, což CEO TimCook označil za historický rekord. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského fiskálního roku Apple prodal 37,18 milionu iPhonů.

Společnost dnes navíc poskytla výhled pro současné čtvrtletí, které bude silné i díky předvánočním prodejům. Tržby za tento kvartál by měly dosáhnout 63,5 až 66,5 mld. USD. Očekávání analytiků je přitom na spodní hranici firmou uvedeného rozpětí.

Akcie Applu před výsledky uzavřely seanci na Wall Street o více než 2 % silnější, po zveřejnění čtvrtletních čísel a výhledu reagují v aftermarketu růstem o více než procento nad 100 USD.

Akcie se ziskem od začátku roku k dnešnímu závěru 24,5 % překonávají zisk indexu Nasdaq 3,3 %. Firma provedla 9. června akciový split v poměru 7:1. Od té doby titul přidal přes 5 %.

Produktová smršť

V několika posledních týdnech Apple uvedl na trh řadů produktů z oblasti hardwaru i softwaru. Zářijová show vynesla do světel reflektorů novou generaci chytrých telefonů, konkrétně iPhone 6 (displej o úhlopříčce 4,7 palce) a iPhone 6 Plus (5,5 palce), dlouho očekávané hodinky Apple Watch, to vše doplněno oznámením vstupu na trh mobilních plateb prostřednictvím služby Apple Pay, která má umožnit využití iPhonu jako mobilní peněženky. Zatímco Apple Watch by měly být k dostání začátkem příštího roku, „elektronická peněženka“ Apple Pay má fungovat dneškem počínaje a do konce roku získat podporu na 500 bank a 22 tis. maloobchodníků.

Apple nezklamal. iPhone 6 s peněženkou a chytré hodinky!

Šéf Applu: Nikdo jiný neumí tak úžasný mix hard a soft

Minulý týden pak šéf AppluTimCook nešetřil vzletnými pochvalnými slovy o „ohromujícím ekosystému“, a to při příležitosti uvedení nové řady tabletů, konkrétně modelů iPad Mini 3 a iPad Air 2. Prodej iPadů za 4Q je mírným zklamáním – společnost dnes oznámila odbyt 12,3 milionu kusů pod odhadovanými 13 miliony. Meziročně se jedná o 13% pokles, který trvá třetí kvartál v řadě.

iPhone 6, který ještě v řadě zemí čeká na uvedení na trh, by měl být hnacím motorem růstu i v dalších čtvrtletích. Podle odhadů společnosti eMarketer bude na konci letošního roku 41 procent ze všech amerických uživatelů tzv. chytrých telefonů vlastnit iPhone, 52 procent pak bude dávat přednost telefonům s operačním systémem Android. Co se týče trhu tabletů, podíl Applu by měl letos v USA klesnout z 55 na 52 procent.

Budoucnost firmy ale podle Cooka určí především Apple Pay a produkty pro ovládání domácností nebo ochranu lidského zdraví.

Ztráta lesku? Samsung čeká 60% propad zisku, konec roku nejistý

Icahn to opět zkouší: Apple je podhodnocený, chci zpětný odkup

Newsletter