Apple si u Apple Watch věří, analytici chladnou

(Aktualizováno 9:32) Americký technologický lídr Apple očekává, že až nové chytré hodinky Apple Watch 24. dubna dorazí do obchodů, překoná poptávka po novém zařízení nabídku. Předobjednávky na chytré hodinky začnou v pátek.

Před vstupem novinky, která má být dalším z tahounů prodejů Applu, ale notně ochládají předpovědi úspěchu ze strany některých analytiků. Například tým BMO Capital Markets na základě průzkumu ochoty spotřebitelů koupit si nové hodinky od Applu podstatně snížil odhad prodeje. Do září 2016 se podle BMO prodá 39 milionů kusů hodinek, zatímco dříve očekávala 55,5 milionu kusů. 

Odhady prodeje hodinek na letošní rok se liší. Firma Piper Jaffray očekává prodej osmi milionů kusů, Global Securities Research až 40 milionů kusů. Pro srovnání Apple loni prodal téměř 200 milionů svých iPhonů. 

Analytici se nicméně shodují, že zájem o hodinky Applu bude vyšší než o konkurenční produkty firem Samsung, Sony a Fitbit. V letošním roce by podíl hodinek od Applu na globálním prodeji chytrých hodinek mohl činit 55 procent, uvedla Société Générale. 

Apple Watch jsou prvním produktem nové kategorie, který firma vytvořila pod vedením generálního ředitele Tima Cooka. Ten v roce 2011 nahradil v čele podniku legendárního Steva Jobse, který brzy poté zemřel na rakovinu. 

Apple Watch po spárování s telefonem iPhone umožňují uživatelům například kontrolovat internetovou poštu, poslouchat hudbu či telefonovat. Odborná veřejnost však dala hodinkám špatné známky: kritiku sklidila relativně nízká životnost baterie (18 hodin na nabití) a pomalé nahrávání aplikací.

Velký den Applu: Apple Watch a nový MacBook

Apple Watch půjdou do prodeje v několika velikostech a cenových relacích. Modely jsou rozřazeny do tří produktových řad, přičemž nejlevnější je edice „Sport“ s hliníkovým obalem. Nejdražší verze má obal z 18karátové zlaté slitiny. Dohromady si zákazníci mohou vybrat z 54 možných konfigurací, spočetla agentura AP. 

Nové hodinky jsou produktem z kategorie takzvané nositelné elektroniky. Na vznikající trh s těmito přístroji vstupují kromě Applu i další firmy, včetně konkurenčního korejského výrobce chytrých mobilů Samsung Electronics nebo japonského výrobce elektroniky Sony. Na trh s chytrými hodinkami se ale chystají i tradiční evropští výrobci; na příklad v úterý o tento záměr představil proslulý výrobce švýcarských kapesních nožů Victorinox.

Apple a dividenda: Co se čeká?

Newsletter