Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Apple trojkou v nákupech zlata?

Očekávané chytré hodinky Apple Watch by se mohly stát slušnou vzpruhou pro cenu zlata. Jednou z chystaných verzí zařízení, tou pro nejnáročnější zákazníky, má být luxusní model zlatých „iWatch“ se safírovým displejem obaleným 18karátovým zlatem, doplněný koženým či sportovním řemínkem. Cena takových hodinek by se podle zvěstí na trhu mohla pohybovat mezi 4 až 5 tisíci dolary. Pro srovnání – nejdražší verze osobního počítače Applu, Mac Pro začíná na ceně 2.999 dolarů.

Zájem o luxusní zlaté hodinky se podle některých technologických serverů očekává vysoký, především na asijském trhu. Podle Wall Street Journal, Apple plánuje zahájit výrobu od druhého čtvrtletí tempem nejméně milionu kusů za měsíc.

Web TidBits, zabývající se výhradě tématem Apple, uvedl odhad, podle něhož by na výrobu každého kusu hodinek měly připadnout celé 2 trojské unce zlata, tj. přes 62 gramů. Vcelku jednoduchými počty pak lze dospět k předpokladu, že Apple bude potřebovat zhruba 746 tun zlata ročně. To je více než čtvrtina roční globální produkce tohoto cenného kovu a Apple by se takovými nákupy zařadil na třetí místo mezi největší světové spotřebitele zlata, hned za Indii a Čínu.

Tim Cook: Apple Watch poslouží i jako klíče od auta

Nutno podotknout, že výše uvedená čísla jsou jen odhady a evidentně vysoká uváděná spotřeba zlata na každý kus hodinek vzbuzuje otazníky – podle některých komentátorů může jít dokonce o zástěrku skutečných důvodů, proč by Apple mohl svůj objemný balík volné hotovosti investovat do zlata (sázka na „safe haven“? pojistka proti pádu dolaru?).

Na 9. března naplánoval Apple konferenci s médii. Možná na ní odhalí o Apple Watch víc.

Bilionové jablko. Morgan Stanley o „časové“ hodnotě Applu

Newsletter