V 18:00 našeho času vystoupí na konferenci WSJ guvernér Fedu Powell. Trhy očekávají zejména komentáře k vývoji amerických dluhopisů. Podle nás, i vzhledem k blížícímu se zasedání Fedu, nezmíní Powell nic, co by ještě nezaznělo. Tedy: rostoucí delší výnosy Fed netrápí, naopak reflektují očekávanou ekonomickou obnovu.

Apple v roce 2014 mění historii. Ne zcela, jak by chtěl…

S koncem kalendářního roku se očekává, že celoroční prodeje Apple iPad poprvé v pětileté historii tabletů poklesnou. Úterní průzkum společnosti ABI předpovídá, že v roce 2014 prodá Apple asi 68 milionů kusů iPadů, což je pokles oproti 74 milionům kusů z roku 2013.

Spolu s Apple očekávají pokles v celoročním objemu prodejů také Amazon, Barnes & Noble a Google.

Na druhé straně prognóza Samsung, druhého největšího prodejce tabletů, předpovídá v roce 2014 prodeje okolo 43 milionů kusů tabletů, což je oproti předchozímu kalendářnímu roku s 38 miliony tabletů zlepšení. Společnosti jako Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, LG a Microsoft předpovídají v roce 2014 také větší objemy prodejů, než v 2013.

Ze zprávy vyplývá, že při porovnání operačních systémů tabletů drží i nadále prvenství Android. Tento operační systém používá 54 % všech značkových tabletů, včetně Google OS, novinky roku 2014. Operační systém iOS ustoupil na 41 %, Windows 8 drží 5 %.

Výzkumná firma očekává, že celkové prodeje tabletů porostou 16 procenty s nárůstem až na 194 milionů kusů v roce 2015. Růstový trend bude pokračovat i v průběhu příštích pěti let s prognózou téměř 290 milionů tabletů v roce 2019. Jako důvody růstu vidí výzkumná společnost ABI širší přijetí tabletů podniky, lepší a vyšší řady od předních prodejců či přijetí od opatrnějších uživatelů ve vyspělých ekonomikách.

Během těchto Vánoc došlo také k výraznému nárůstu prodejů Fabletů (tabletových hybridů). Nárůst ovšem přišel právě na úkor stávajících „klasických“ tabletů. Podle samostatné zprávy analytika firmy Flurry byl Apple iPhone 6 Plus, smartphone nebo spíše tabletový hybrid společnosti, jedním z pěti nejprodávanějších zařízení, které byly tyto Vánoce uvedeny.

Newsletter