Apple za víc než 700 miliard dolarů. Tim Cook hodnotu zdvojnásobil

Tržní kapitalizace akcií Apple dosáhla nového rekordu a stoupla nad 700 miliard amerických dolarů. Od srpna roku 2011, kdy se Tim Cook postavil do čela společnosti, se více než zdvojnásobila.

„Je to velký vzkaz Tima Cooka,“ komentuje pro CNBC analytik Piper Jaffray Gene Munster. „Veřejnost o něm pochybovala, srovnávala jej se Stevem Jobsem. Zdvojnásobení hodnoty akcií je odpovědí,“ dodává.

Apple je první společností z indexu S&P 500, která kdy přesáhla tržní kapitalizací metu 700 miliard dolarů. Pokud se vezmou v úvahu inflačně očištěná data, upozorňuje CNBC, jedničkou není. Tou byl Microsoft s kapitalizací 613 miliard dolarů v roce 1999. To by v dnešním vyjádření představovalo 874 miliard dolarů.

Apple – Proč být nejrychlejší, když může být nejlepší?

Když byl na vrcholu Microsoft, jeho tržní kapitalizace ukrajovala z celkového indexu S&P 500 kolem pěti procent. V 80 letech u IBM to bylo více než 6 procent. „Dnes by Apple touto optikou nebyl mezi čelní pěticí společností,“ poznamenává analytik S&P Howard Silverblatt pro CNBC. Současná váha Applu v S&P 500 je pod 4 procenty.

Levný rekord

Analytici upozorňují také na skutečnost, že dnešní vrchol Applu je na levných valuacích proti předchozím vítězům. Microsoft, jak vyplývá z dat Nasdaq či Factset, dosáhl nejvyšší hodnoty na 72násobku zisků, zatímco u Applu je to dnes 18násobek a to přes 15% tempo růstu tržeb a zhruba pětinové tempo růstu zisku.

Kapitalizace Applu dnes dosahuje 1,7násobku proti druhé největší společnosti světa – Exxon Mobil. Tu propad cen ropy stál 43 miliard dolarů za posledních pět měsíců a současná kapitalizace se pohybuje kolem 405 miliard amerických dolarů. U Microsoftu je to aktuálně 394 miliard dolarů. Už před časem jiný pohled na statistiky kapitalizace nabídl srovnání, že za méně než Apple si lze koupit například celý ruský akciový trh.

Putin: Rusko se chystá na strašlivý pád cen ropy

Nová generace iPhonu a iPhonu Plus přes potíže dle analytiků spíše povzbudila důvěru v budoucnost firmy. Posílila ji služba Apple Pay a vyhlíženy, byť u části analytiků s obavou, jsou „chytré hodinky“ Apple Watch, podle posledních zpráv na jaře 2015. Ty má Apple uvést v příštím roce.

Tržby Applu by v letošním posledním čtvrtletí měly dosáhnout hodnoty 63,5 až 66,5 miliardy dolarů. Před rokem to bylo 57,6 miliardy dolarů. Akcie za letošek do včerejška zpevnily o 48 procent, tedy bezmála polovinu.

V září roku 2012 tržní kapitalizace Applu vystoupala na metu 658 miliardy dolarů, v následujících sedmi měsících ale akcie ztratily 44 procent hodnoty.

Sektor počítačů a softwaru v rámci amerického akciového indexu S&P 500 je letos zhodnocením o 19 procent třetím nejvýkonnějším za zdravotnictvím a energiemi.

Apple pošle chytré hodinky na trh až na jaře 2015

Apple Pay má problém. Klienti Bank of America zaplatili dvakrát

Apple netroškaří: nečekaný odbyt iPhonů a příslib silného 1Q

Newsletter