Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Argentina chce obejít americké zákony, věřitelům nabídne výměnu dluhopisů

Argentina chce soukromým věřitelům nabídnout přesun splátek státního dluhu do Buenos Aires ze Spojených států, kde tyto platby v rámci vleklého sporu s investory zablokovala tamní justice. Argentina se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.

Argentinská vláda poslala zákonodárcům návrh zákona, který by majitelům dluhopisů umožnil vyměnit si dluhopisy vydané podle zahraniční legislativy za dluhopisy stejné hodnoty řídící se argentinským právem. Argentinské vládě by přitom umožnil obsluhovat dluh v Argentině.

„Pokud se držitelé dluhopisů rozhodnou – coby jednotlivci nebo kolektivně – požádat o změnu legislativy a úřední příslušnosti svých dluhopisů … ministerstvo hospodářství má oprávnění provést swap za nové státní dluhopisy podle místní legislativy,“ sdělila podle agentury Reuters argentinská prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová v noci na dnešek v televizním projevu.

Absurdní bankrot Argentiny

Argentina žaluje USA za porušení suverenity země

Argentina je v platební neschopnosti, akcie prudce padly

Argentina se v červenci dostala do platební neschopnosti, když soud v New Yorku zablokoval splátku ve výši 539 milionů dolarů pro držitele dluhopisů vydaných podle amerického práva. Tyto dluhopisy byly po minulém státním bankrotu země z roku 2002 restrukturalizovány. Argentina podle amerického soudu nemůže platbu provést, dokud se nedohodne na podmínkách plateb se skupinou žalujících hedgeových fondů, které podmínky restrukturalizace odmítly a požadují úhrady splátek v plné výši. Argentina je ale odmítá vyplatit v obavě, že se k nim připojí další věřitelé. Celková nárokovaná částka by tak podle Buenos Aires mohla narůst na 15 miliard dolarů.

Nejnovější splátka leží kvůli rozhodnutí amerického soudce Thomase Griesy od konce června na účtu americké Bank of New York Mellon. Argentinský plán počítá s tím, že vláda tohoto správce nahradí argentinskou státní bankou Banco de la Nación. Ta by si otevřela účet u centrální banky, což by Argentině umožnilo obsluhovat zde svůj dluh.

Analytici tvrdí, že s plánem jsou spojená určitá právní rizika. Zřejmě prý také utne naděje, že Argentina by mohla brzy dospět k dohodě s hedgeovými fondy a ukončit režim platební neschopnosti. Podle prezidentky se držitelé původních dluhopisů do nové restrukturalizace mohou zapojit, pokud přistoupí na stejné podmínky jako jiní věřitelé. To ale hedgeové fondy několikrát odmítly.

Newsletter