Argentinská centrální banka: Máme rádi bitcoin

Lucas Llach, viceprezident Central Bank of Argentina, nedávno uvedl, že jak centrální banka, tak i argentinská vláda podporují využívání bitcoinu a technologie za ním stojící. Podle jeho slov se obě instituce  digitální měny prý vůbec nebojí.

Llach ve svém projevu zdůraznil, že centrální banka a vláda stojí pevně za tím, aby byly využity všechny možnosti bitcoinu a blockchainu, především pak zpracování mezinárodních transakcí bezpečnou a efektivní cestou. To vše bez přítomnosti zprostředkovatelů a poskytovatelů služeb třetích stran, jako jsou banky a provozovatelé finančních sítí.

Argentinská centrální banka se bitcoinu nebojí

Ačkoli byl záměr Llachova projevu nejednoznačný, Central Bank of Argentina, jak se zdá, má optimistický postoj k bitcoinu/blockchainu a k jeho využití. A proto, když Llach uvedl, že se nebojí bitcoinu a podpoří jeho využití, toto tvrzení dost možná znamenalo, že centrální banka plánuje přijmout a osvojit si kryptoměnu jako legitimní součást platební sítě.

Od začátku roku 2017 Japonsko, Jižní Korea, Filipíny a Austrálie uznaly bitcoin jako měnu a jako legální platební metodu. Například v Jižní Koreji byl v červenci odsouhlasen zákon, který dovoluje jihokorejským poskytovatelům fintech služeb zpracovávat mezinárodní platby a transakce v bitcoinu. Stejně jako Jižní Korea, tak i Argentina má zájem využít bitcoin jako platební metodu a digitální měnu, která může být použita pro snadné zasílání přímých plateb.    

Důležité ale je, že se tvrzení Llacha shoduje s konečným plánem vývojového týmu Bitcoin Core a s jejich řešením nazvaným Segregated Witness (SegWit), které bude dále snižovat transakční poplatky uživatelům digitální měny. 

Ačkoli podpora SegWit je velmi vysoká, zatím ještě není tento program plně zaktivován, neboť se jedná o velmi složitý systém. BitGo inženýr Jameson Lopp tvrdí, že kompletní zapojení programu SegWit zabere ještě pár týdnů.

Proč je SegWit důležitý pro banky, regulátory, uživatele a podniky?

Většina bank a vlád, včetně argentinské centrální banky, se zajímá o schopnost blockchainu zpracovávat mezinárodní transakce bez jediného problému, navíc bezpečně a efektivně. Aktivace SegWit vytvoří infrastrukturu pro dvouvrstvé řešení, jako je Lightning Network, které umožní podnikům a uživatelům provádět transakce bez potvrzení a s minimálními poplatky.

Taková infrastruktura přinese možnosti pro platformy založené na bitcoinových mikroplatbách, které by mohly banky využít k efektivnějšímu zasílání transakcí.

Rapidní růst bitcoinu v Jižní Americe

Již dnes je poptávka po bitcoinu na rapidním vzestupu v zemích Jižní Ameriky, a to včetně Argentiny a Brazílie. Vedle exponenciálního nárůstu objemů místních obchodních platforem různé zdroje ukázaly i to, že rozvojová bitcoin komunita rovněž rychle roste.

Podle Latin American Private Equity & Venture Capital Association (LAVCA) narůstající množství BTC podnikatelů a startupů migrovalo do Argentiny, kde si založili podniky. Například společnost Xapo, jedna z nejoblíbenějších bitcoin peněženek, která poskytuje i úschovu bitcoinu, byla vytvořena Wencesem Casaresem, velmi známým technologickým a bankovním průkopníkem v Argentině. 

Vedle toho, na počátku roku 2017 se první soukromá investiční firma  Crypto Assets Fund (CAF) zaměřila na bitcoin a na rychlé zvýšení poptávky po této digitální měně.

Newsletter