Asie končí v rudém. U kormidla je strach

Asijské trhy zakončily první obchodní den nového týdne v záporných číslech. Hlavním důvodem hromadného propadu je plížící se strach spojený s očekáváním ohledně budoucích kroků centrálních bank. Tento týden se totiž dočkáme nejen sezení členů amerického Federálního rezervního systému, ale rovněž i japonské a novozélandské centrální banky.

Japonský Nikkei po posílení o více jak 4 % z minulého týdne skončil poklesem o -0,76 %, což odpovídá 17 439,3 bodům. Korejský Kospi odepsal -0,05% až na 2014,55 bodů. Hongkongský Hang Seng klesl o -0,44 %, Shanghai Composite index pak o -0,45 %. Benchamark Shenzen Composite se propadl op 0,5 %. V Austrálii a na Novém Zélandu se dnes díky státnímu svátku neobchodovalo.

I přes dnešní pokles, většina asijských indexů již umazala výraznou ztrátu z ledna letošního roku.

Co se týče devizových trhů, nejvíce sledovaný je japonský jen. Po jeho výrazném posílení z minulých dní jsme se dočkali na páru s dolarem oslabení k úrovni 111,24 USDJPY. Podle většiny analytiků je tento pokles rovněž spojen s očekávání ohledně výsledku čtvrtečního zasedání Bank of Japan. Spekuluje se dokonce o tom, že by banka po zavedení záporných depozitních sazeb mohla přistoupit i k záporným zápůjčním sazbám.

Data agentury Reuters naznačují, že více jak polovina dotázaných expertů počítá s tím, že BoJ svou měnovou politiku tento týden ještě více uvolní.

Newsletter