Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Asijští investoři chtějí Reebok. Akcie mateřské Adidas +7 %

Konsorcium investorů z Hongkongu a Abú Dhabí má zájem o sportovní značku Reebok. List Wall Street Journal informoval, že hongkongská společnost Jynwel Capital hodlá spolu s investičními fondy spojenými s vládou arabského emirátu nabídnout vedení německého Adidasu, který před osmi lety značku Reebok převzal, zhruba 1,7 bilionu eur.

Potenciální investoři chtějí údajně argumentovat tím, že Reebok by si vedl lépe, kdyby byl samostatně řízenou firmou. Chtějí podle WSJ zachovat nynější strategii Reeboku i jeho současné vedení, navýšit ale rozpočet na marketing a rozšíření prodejní sítě. Skupina údajně kontaktovala management Reeboku již loni s návrhem založit společný podnik s dalšími prémiovými značkami pro fitness a vybudovat v USA a ve světě desítky prodejen.

Nike válcuje Adidas

Adidas koupil Reebok v roce 2006 za zhruba 3 miliardy eur s cílem posílit svou pozici na trhu a lépe tak konkurovat jedničce, americké Nike. V roce 2005, kdy byl plán spojení obou značek oznámen, obsazovaly Adidas a Reebok druhou a třetí příčku na americkém trhu se sportovní obuví, s podílem 10 % resp. 8 %. Alespoň podle údajů společnosti SprotsOneSource. Podíl Adidasu od té doby klesl na 6 % v letošním roce, Reebok propadl ještě výrazněji a má v současnosti 1,8% podíl na americkém trhu. Americká Nike zatím svou pozici značně posílila, včetně značky Jordan nyní ovládá 60 % trhu, přičemž v roce 2005 to bylo 35 %.

Ve Spojených státech se ročně prodá zhruba 40 % z celosvětově prodaných párů tenisek. „Problémem Adidasu je dlouhodobě to, že nevytváří produkty vhodné pro americký trh, kde se namísto toho snaží prorazit s nespecifickou celosvětovou řadou,“ komentuje analytik výzkumné společnosti Matt Powel.

Adidas +3 %. Odkup akcií, emise dluhopisů, závazek dividendy

Akcie Adidasu od začátku roku propadly o více než 37 %. Dnes na zprávu o chuti asijských investorů odkoupit Reebok reagují růstem o více než 7 %.

Udičku nespokojeným akcionářům hodil Adidas na začátku října, když oznámil plán zpětného odkupu akcií až za 1,5 mld. EUR a emise dluhopisů v objemu až 1 mld. EUR. Firma navíc uvedla, že chce vyplácet ročně na dividendách 20 až 40 procent čistého zisku. Adidas své čtvrtletní výsledky za 3Q zveřejní 6. listopadu.

Newsletter