Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Atraktivní dluhopisy s vysokým výnosem. Máte zájem?

Pokračující poptávka po výnosech nahrává podle odborníků z Fidelity International dluhopisům s vysokým výnosem a rizikovějším aktivům. Současná situace je charakterizována silným ekonomickým růstem, nízkou inflací, silnými korporátními fundamenty a optimistickými, nicméně stále obezřetnými, centrálními bankami.  

V říjnu klesly výnosy většiny klíčových vládních dluhopisů. Německé vládní dluhopisy sice získávaly po oznámení prodloužení programu nákupu aktiv Evropské centrální banky (ECB), ale britské výnosy klesaly a následovaly tak své evropské protějšky. Americké pokladniční poukázky ztratily půdu po nohama, jak rostl optimismus ohledně procesu přijetí daňového plánu i ve světle silných ekonomických dat. 

Dluhopisy s vysokým výnosem

Dluhopisy s vysokým výnosem překonaly vládní obligace a jejich spready se smrštily s tím, jak pokračuje poptávka po výnosech. Ekonomická situace doprovázená růstem a nízkou inflací přináší vítr do plachet všem rizikovým aktivům, dluhopisy s vysokým výnosem nevyjímaje. Spready jsou nyní na podobných úrovních jako v období po finanční krizi. Evropské společnosti aktivně refinancovaly zbývající dluhy a snižovaly své celkové náklady na kapitál. Pro investory to znamená, že zatímco hladina nových hrubých emisí dosáhla v roce 2017 rekordních výšek, čistá nabídka zas tak zajímavá nebyla. V porovnání s evropskými dluhopisy s vysokým výnosem jsou americké v pokročilejší fázi úvěrového cyklu.

Americké high yield čelí mnohem vyšším nákladům na financování, což souvisí s rozhodnutím Fedu zvyšovat úrokové míry a snižovat likviditu dolaru. Opětovný růst cen ropy podpořil úvěry v sektoru energetiky, které se tak v uplynulém měsíci staly favority, zatímco farmaceutické a zdravotnické společnosti měly slabší výkony.

„Celkově prosazujeme spíše opatrný postoj. Raději bychom vyčkali na lepší úrovně, než zvýšíme expozici,“ upozornil Andrea Iannelli, investiční ředitel, Fixed Income, Fidelity International. Vliv totiž mají i změny ve specifických sektorech, jakými jsou automobilový průmysl či retail, kde se prosazuje automatizace a nové, méně kapitálově náročné, business modely. V Asii, po 19. vládním kongresu v Číně, je nutné bedlivě sledovat, zda se čínské autority nepokusí snížit dluhovou zátěž a zlepšit alokaci kapitálu. Místní poptávka po tomto druhu aktiv zůstává silná a tuto třídu aktiv značně podporuje.

Dluhopisy s investičním stupněm

Dluhopisy s investičním stupněm se nachází v optimálním postavení, podporuje je jak holubičí politika centrálních bank, tak pokračující poptávka po výnosech a makroekonomické pozadí. „V krátkodobém horizontu nevidíme u této třídy aktiv žádný problém. Nejvíce preferujeme evropské dluhopisy s investičním stupněm. Na 87 bazických bodech spreadu se stále nejedná o levnou záležitost, ale pokud tyto dluhopisy srovnáme s americkými protějšky a započítáme i náklady na zajištění rizik při konverzi měn, vychází nám ty evropské stále lépe,“ doplňuje Iannelli.

Rozvojové trhy

Rozvojové trhy v říjnu zaznamenaly smíšené výnosy, místní měny zaostávaly za tvrdými měnami. Turecká lira a mexické peso oslabily oproti americkému dolaru nejvíce. Turecká lira utrpěla kvůli diplomatickému napětí s USA a obavy spojené s jednáním ohledně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) zatížily mexické peso. „Co se týče rozvíjejících se trhů a jejich dluhopisů denominovaných v místních měnách, posunuli jsme se v našich preferencích k inflačním dluhopisům. Ty při stávajících hodnotách nabízejí lepší výnos v závislosti na riziku,“ míní Andrea Iannelli.

Dluhopisy rozvojových trhů zůstávají oblíbené u investorů, pro které je důležitý příjem, protože tato třída aktiv je jedním z posledních přístavů, kde jsou stále dosažitelné rozumně vysoké výnosy. S tím jak příliv kapitálu pokračuje a ocenění rostou, je třeba relativní atraktivnost této třídy aktiv posuzovat s větší obezřetností.

Newsletter