„Atraktivní volba“. Bank of America čeká 30% růst Erste

Cestou zotavení s potenciálem několikaletého růstu směřuje podle nejnovější analýzy Bank of America/Merrill Lynch bankovní skupina Erste. Lepší kvalita úvěrů, zotavování úvěrové aktivity, atraktivní pozice na trzích – nejen to jsou podle stratégů banky slibné faktory. Vysoké valuace v bankovním sektoru nutí investory uvažovat v dlouhodobějším horizontu, pro který je Erste dobrou volbou, míní analytici. Doporučení pro Erste zvýšili na „koupit“ z předchozího „neutral“ a cílovou cenu posunuli na 32,5 eura (zhruba 890 korun) z 25 eur. Přisuzují tak titulu potenciál téměř 30% růstu.

Odraz růstu úvěrů ode dna

Kvalita aktiv v regionu CEE by měla doznat prudkého zlepšení, zatímco růst úvěrů zůstává velmi mírný, ovšem s potenciálem zrychlení v příštím roce. Vyčkávání na projevy znatelného růstu by mohlo znamenat zmeškání nákupní příležitosti, uvádí report BoA/ML. Akcie Erste se podle ní jeví pro investory atraktivně jak ve srovnání regionu tzv. rozvojové Evropy, tak i tzv. vyspělé Evropy (Emerging Europe, Developed Europe). A to přesto, že akcie Erste už překonaly od začátku roku široký bankovní index Stoxx 600 Banks o více než 10 %.

V posledních dvou letech hospodařila Erste v červených číslech v důsledku značných odpisů goodwillu, realizovaných nákladů na konverzi cizoměnových hypoték v Maďarsku i procesu „očišťování“ aktiv napříč trhy, především pak v Rumunsku a Maďarsku. Tento proces dospěje podle analytiků BoA/ML ke konci, a to bez dodatečných nákladů, a banka by se tak měla přeorientovat od krizového managementu a posilování kapitálu k fázi růstu. Ten už je patrný na slovenském i českém trhu, k nimž by se v roce 2016 měly přidat Maďarsko a Rumunsko. Úvěrové portfolio banky by mělo letos začít mírně sílit (a od roku 2016 pokračovat jednociferným růstem) a nastartovat růst zisků Erste, která by se měla v tomto roce dostat do černých čísel, předpovídají analytici – což čeká i sama banka. Pro roky 2015 až 2018 stratégové BoA/ML předpovídají složenou roční míru růstu zisku na akcii přesahující 20 %.

Atraktivní pozice na atraktivních trzích

Bank of America/Merrill Lynch věří v pozitivní dopady právě začínající fáze oživení v Evropě a programu kvantitativního uvolňování ECB, které se projeví v silnější poptávce po rizikových aktivech. To je i pro Erste dobrá zpráva. Erste se na většině trhů střední a východní Evropy, kde působí, řadí mezi hlavní hráče. Vzhledem k tomu, že na pěti z šesti trhů v regionu CEE patří mezi trojici nejsilnějších, měla by skupina dosáhnout významných úspor z rozsahu, uvádějí analytici, kteří očekávají v průměrů růst ekonomik regionu v rozmezí 2 až 2,5 % v příštích třech letech.

Vzhledem k tomu, že dosavadní scénáře načrtnuté v případě Erste ponechávaly optimismus spíše stranou, několik faktorů nyní podle analytiků nabízí možnost příznivého překvapení – snížení nákladů na rakouském trhu, omezení daňového zatížení bank či zavedení tzv. memoranda o porozumění v Maďarsku, v rámci něhož Orbánova vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) cílí na podporu a zefektivnění bankovního sektoru.

Erste na konci roku překvapivě v zisku, s nižší roční ztrátou

Bankovní skupina Erste, pod níž spadá tuzemská Česká spořitelna, uzavřela rok 2014 s čistou ztrátou 1,442 miliardy eur, způsobenou především vysokými opravnými položkami. Celoroční ztráta byla na dolní hranici výhledu banky, v závěrečném kvartálu roku banka už hospodařila v zisku, v němž by se měla letos udržet. Zároveň potvrdila výhled pro 2015, kdy očekává výnos ROTE v rozmezí 8 – 10 % a mírný meziroční pokles tržeb, především kvůli efektům spojeným s konverzí devizových úvěrů v Maďarsku a vývoji v Rumunsku. Upozornila na možný negativní vliv geopolitických rizik v podobě pokračujícího konfliktu na Ukrajině a stále nevyřešené situace řeckého dluhu.

Newsletter