Australské „želízko“ v ohni chladne, z rozpočtu mizí miliardy

Austrálie očekává, že klesající ceny železné rudy sníží odhadované příjmy do státní kasy v příštích čtyřech letech o zhruba 25 miliard australských dolarů (490,4 miliardy Kč). Uvedl to dnes australský ministr finančních služeb Joe Hockey. Daně ale prý kvůli tomu zvyšovat nehodlá. Železná ruda je nejvýznamnějším vývozním artiklem Austrálie, které prudký rozvoj těžebního průmyslu pomohl během globální finanční krize vyhnout se recesi.     

V září 2011 se železná ruda prodávala až za 181 amerických dolarů za tunu. V září 2013 stála už jen 100 dolarů a v poklesu pokračovala i v dalších měsících. Minulý týden stála méně než 48 dolarů za tunu, což je výrazně pod 60 dolary za tunu, se kterými počítá revize australského rozpočtu z loňského prosince.     

Hockey v dnes zveřejněném rozhovoru s listem The Australian Financial Review uvedl, že v rozpočtu na příští rok bude počítat s propadem ceny železné rudy až na 35 dolarů za tunu. S každým snížením o deset dolarů podle něj přichází australská ekonomika o zhruba 2,5 miliardy dolarů v příjmech ročně.     

Pokles cen rudy se spojuje s klesající poptávkou po této surovině v Číně, ale také s rostoucí těžbou. Hockey přitom zpochybnil kroky těžebních gigantů Rio Tinto a BHP Billiton, kteří prý zvyšovali produkci rudy, aby se zbavili soupeřů. Velcí čínští producenti rudy ale produkci neomezili, což Rio Tinto a BHP údajně předjímaly. Teď je na jejich vedení, aby vysvětlilo, proč.     

„Podle mě je dost těžké vidět výkonným ředitelům do hlavy, protože mnoho z nich přemýšlí dost krátkodobě,“ prohlásil v rozhovoru. Návrh federálního rozpočtu na příští fiskální rok předloží ministr 12. května. Hockey chce vrátit schodkový rozpočet zpět k přebytku, už teď ale naznačil, že tyto plány naberou zpoždění. 

Newsletter