Australskou ekonomiku zasáhl propad cen komodit

Růst australské ekonomiky, patřící mezi „komoditní“, brzdil ve třetím čtvrtletí roku propad cen komodit. Namísto očekávaného růstu o 0,7 procenta mezikvartálně a 3,1 procenta meziročně Austrálie dosáhla slabší 0,3% a 2,7% tempo. Propad cen komodit provázel útlum investic do těžebního sektoru.

Australský dolar na statistiku o stavu ekonomiky reagoval prvním propadem pod 0,8400 k americkému dolaru za více než čtyři roky. Skokově narostly sázky na snížení sazeb australskou centrální bankou v průběhu roku 2015. Zatímco ještě v úterý trh přisuzoval kroku 72% pravděpodobnost, nyní je to 90 procent. Mezikvartální dynamika australské ekonomiky je nejslabší od úvodu roku 2013. 

Analytici upozorňují, že nynější útlum investic do komoditního sektoru v roce 2015 ještě zesílí. Budou totiž dokončeny klíčové projekty těžby plynu. 

„Pokud nepřijde podpora ekonomiky, na horizontu tří měsíců uvidíme další propad australského dolaru. Pravděpodobnost zásahu centrální banky roste,“ uvedl pro MarketWatch stratég AMP Capital Shane Oliver. Medvědí předpověď pro australskou ekonomiku během posledních týdnů zveřejnily Deutsche Bank, Morgan Stanley či Credit Suisse. DB čeká v roce 2015 prudký vzestup nezaměstnanosti. K výhledu pro samotnou Austrálii se přidává očekávání zvolnění tempa růstu Číny.

Newsletter