Až dopíše, zasadím ji. Startup Sproutworld zasadil semínko úspěchu

Michael Stausholm, zdroj Sproutworld

Slyšeli jste už o tužce, která roste? Jmenuje se Sproutworld! Na svém konci má speciální zelenou kapsli, díky které ji můžete po použití zasadit. Kapsle obsahuje semínka rostlin a po kontaktu s vodou se rozpustí. Můžete si tak zasadit rajče, bylinky nebo třeba kopretinu. Rostoucí tužka je ekologicky šetrná a je vyrobená z netoxických materiálů. Vyrábí ji dánský startup Sproutworld.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak může mít malá věc velký dopad na svět? V roce 2013 dostala skupina studentů z MIT úkol – měli vytvořit kancelář budoucnosti. V tomto duchu vznikla první tužka, která roste.  A to doslova.

Michael Stausholm tehdy v Dánsku pracoval s několika společnostmi, které se snažily vytvářet udržitelné projekty. Měli ale problém vytvořit něco, o co by měla veřejnost skutečně zájem.

Michael Stausholm, zdroj Sproutworld
Michael Stausholm, zdroj Sproutworld

Proto, když se Michael dozvěděl o rostoucí tužce, přesvědčil studenty, aby ho nechali produkt prodávat. A že projekt potenciál opravdu měl, se ukázalo velmi brzy. Zájem o výrobky byl obrovský. Během prvního roku se pouze v Dánsku prodalo přes 70 tisíc kusů. „Proto jsem v roce 2013 odkoupil práva a nechal si nápad patentovat,“ řekl v rozhovoru pro Roklen24 Michael Stausholm, zakladatel a CEO Sproutworld.

To bylo v roce 2013. Sproutworld se od té doby velmi rozrostl. Nyní prodává do více než 80 zemí. Nerozšířil se ale pouze dosah, ale také nabídka produktů. Vedle tužek jsou v nabídce i oční linky a tužky na obočí. Vše je vyrobeno z netoxických materiálů šetrných k přírodě. „Nápad byl takový, že jakmile produkt ztratí svůj účel, zasadíte ho“, uvedl Stausholm. „Tímto způsobem dostane šanci na nový život,“ doplnil.

Zdroj: Sproutworld
Zdroj: Sproutworld

Postup je u všech stejný – jakmile produkt ztratí svůj účel, stačí ho zasadit, zalít a nechat stát na slunném místě. Kapsle se semínky se po kontaktu s vodou rozpustí, čímž se dostanou přímo do hlíny. Tužky tak mohou vyrůst do jakékoliv možné rostliny. V nabídce je vše od bylinek, přes květiny a zeleninu až po stromy.

Sproutworld vznikl jako snaha zařadit udržitelné každodenní produkty do všedního života. „Každý můžeme udělat něco malého pro lepší budoucnost. U nás ve Sproutworld se říká, že malé věci pomáhají velkým růst,“ řekl nám rozhovoru Michael Stausholm.

Zdroj: Sproutworld
Zdroj: Sproutworld

Na světě se ročně vyrobí 15 miliard tužek, a všechny skončí v odpadu, jakmile jsou moc malé, než aby se s nimi dalo psát. Rostoucí tužky Sproutworld jsou jiné, jelikož netvoří v podstatě žádný odpad. Jak říká Michael: „Musíme myslet na to, jak produkty vyrábíme, z jakých materiálů a v jakých pracovních podmínkách. Ale hlavně – co se s nimi stane, až splní svůj účel?“

Jedno je jisté. Rostoucí tužky svůj účel plní na maximum. Ať už hledáte produkt šetrný k životnímu prostředí či jen netradiční dárek. Sproutworld je tu pro vás.

Zdroj: Sproutworld
Zdroj: Sproutworld

Zdroj: Sproutworld

Newsletter