Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Bábek (APM): Babiš lhal a podváděl veřejnost

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a jeho lidé podali na čtvrteční tiskové konferenci o datech elektronické evidence tržeb (EET) řadu nepřesných, nebo dokonce lživých informací. Uvedl to předseda Asociace podnikatelů a manažerů (APM) Radomil Bábek.

„Vrcholem nepřijatelné manipulace veřejností bylo vyjádření Andreje Babiše i Aleny Schillerové o nárůstu tržeb o 100 procent. Toto tvrzení je lež, kterou ministr Babiš neobhájí, ať bude kouzlit s čísly jakkoli. Navíc je nutné připomenout, že při prosazování EET tvrdilo ministerstvo financí, například tehdejší náměstkyně Simona Hornochová, že nutně potřebují EET, protože mají od podnikatelů jen roční „data v agregované podobě“. Podle toho, že nyní srovnávají prosinec 2015 s prosincem 2016, se zdá, že lhali i tehdy,“ podotkl Bábek.

Schillerová včera novinářům řekla, že do systému EET se zapojilo přes 43 tisíc podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard. Rozdíl deset miliard jsou tržby, které dříve nebyly přiznané, doplnil ministr financí Babiš.

EET a podnikatelské spolky & hromada lží

Ministr Babiš podle APM zneužil tiskovou oficiální konferenci státního úřadu k tomu, aby umístil do veřejného prostoru řadu lživých tvrzení, která i když budou později vyvrácena, zůstanou již v hlavách mnoha lidí. Tím prý podvádí občany ČR. Babiš si také vyzkoušel, kam až může v míře manipulace a nepravd jít. „Pokud mu takové vystoupení projde, můžeme příště čekat, že nařkne živnostníky a podnikatele třeba z krvavých orgií,“ uvedl Bábek.

Elektronická evidence tržeb povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, což se dotkne odhadem asi 250.000 subjektů. Po velkoobchodech a maloobchodech přijde řada i na další obory podnikání.

Newsletter