Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Bábek: Nemocenská na triko firem? Populismus vlády

Asociace podnikatelů a manažerů (APM) chce, aby celou nemocenskou hradil stát, který nemocenské dávky vybírá. V reakci na záměr ČSSD prosadit opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci to uvedl předseda APM Radomil Bábek. Záměr sociálních demokratů uzákonit pět dnů placeného zdravotního volna hrazeného zaměstnavatelem považuje APM za populistický.

„Bylo by absurdní, aby stát zákonem ukládal zaměstnavatelům povinnost hradit zdravotní volno, když všichni zaměstnanci odevzdávají státu nemalé částky právě na tyto účely,“ uvedl Bábek. K proplácení prvních tří dnů nemocenské se APM staví neutrálně.

ČSSD se snaží prosadit opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci. Pokud by tento záměr neprošel, snažila by se prý strana o prosazení povinného proplácení pěti dnů zdravotního volna tzv. sick days. „To, že se první tři dny neplatí nemocenská, vnímáme jako nespravedlnost, vnímáme to jako bezohledné opatření, které tady bylo prosazeno za pravice,“ řekl premiéra Bohuslav Sobotka.

Podle Bábka ale premiér ve svém vyjádření hrubě překrucuje skutečnost. „Zjevně sází na to, že si veřejnost již nepamatuje, na čem se v roce 2008 odbory, zaměstnavatelé a stát dohodli,“ dodal Bábek.

Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita. Odbory na posledním loňském zasedání v prosinci avizovaly, že zrušení takzvané karenční doby budou letos prosazovat.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Nemocenská se pak vyplácí od 15. dne nemoci. Podle kalkulačky ministerstva práce tak člověk s průměrným měsíčním příjmem 15 tisíc korun dostane za poslední týden třítýdenního stonání nemocenskou 1869 korun, pracovník s průměrným výdělkem 25 tisíc korun pak 3108 korun a zaměstnanec se mzdou 65 tisíc korun pak 5495 korun.

Newsletter