Bábek: Nižší DPH restaurací není o EET, ale nápravě nespravedlnosti

Vládní koalice se v úterý neshodla na podobě snížení daně z přidané hodnoty a do voleb už nechce téma otevírat. Snížením daně na čepované pivo údajně chtěl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kompenzovat restauracím ztráty se zavedením elektronické evidence tržeb. „Nejde o EET, ale o nápravu nevýhodného systému, kdy hospodští nakupují s 15% DPH a prodávat musejí s 21 %“, reaguje šéf Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

O snížení DPH u čepovaného piva z 21 procent na 15 procent od příštího roku a u základních potravin ze současných 15 procent na deset procent od roku 2018 hovořili vládní politici před krajskými a senátními volbami. Snížením daně na čepované pivo, píše čtk, chtěl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kompenzovat restauracím ztráty se zavedením elektronické evidence účtů. K shodě ale koalice nedospěla. Téma je podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka „pro tuto chvíli už uzavřeno“. Šéf lidovecké frakce Jiří Mihola ale připustil, že se může znovu objevit: před volbami.

EET poškodí celou společnost: Tři roviny zákona

„Snížením DPH na potraviny podávané v restauracích nechtěl Andrej Babiš kompenzovat zavedení EET. Tímto snížením se jen měla napravit nespravedlnost v systému DPH, protože hospodští nakupují potraviny s 15%, ale prodávat je musí s 21% DPH. To je pro ně zcela zjevně nevýhodné,“ říká šéf Asociace podnikatelů a manažerů s tím, že Andrej Babiš zneužil tohoto nespravedlivého stavu k manipulaci veřejností. „Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL ukázala občanům, s čím mohou počítat. Podle rčení „když ptáčka lapají“ nám vláda slíbí cokoli, aby to jen pár dnů po volbách s lehkým srdcem odvolala. Zdá se, že vládní politici mají o občanech hodně nízké mínění,“ soudí Bábek a dodává, že Asociace podnikatelů a manažerů žádá vládu, aby narovnala nespravedlivý stav a snížila pro restaurace DPH na prodávaná jídla.

Podle úterního prohlášení ministra financí Andreje Babiše je výběr daní celkově letos meziročně lepší o 47 miliard korun a podle ministra tomu napomohlo zavedení kontrolního hlášení u DPH. Státní rozpočet letos skončí v přebytku, jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky a zároveň poklesne státní dluh, uvedl na konferenci k elektronické evidenci tržeb Andrej Babiš. Letos měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. Ke konci září přitom přebytek státního rozpočtu stoupl na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. 

Newsletter