Babiš: Eurozóna není schopna krizi Řecka vyřešit

Eurozóna není schopna řešit krizi v Řecku. Novinářům to dnes řekl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Je prý rád, že Česká republika není jejím členem. Odmítl nicméně názor, který nedávno zopakovala německá kancléřka Angela Merkelová, že krach eura povede k rozpadu Evropské unie.

„Je vidět, že eurozóna není schopna to řešit,“ komentoval Babiš snahy zemí platících eurem nalézt východisko z finančních potíží Atén, které nesplatily dluh Mezinárodnímu měnovému fondu a vypršel jim prodloužený mezinárodní záchranný program.

Řecké referendum bude proti pravidlům – sledujeme ONLINE

Podle Babiše měla eurozóna zadlužení Řecka vyřešit už před pěti roky. „Tehdy Řecko bylo de facto taky bankrot, ale tenkrát tam byli hlavními věřiteli soukromé banky a různí investoři. A (v roce) 2010 se stalo, že ty soukromé investory nahradily státní instituce a přehodily ten dluh na daňové poplatníky členských států,“ uvedl ministr financí, který má dlouhodobě výhrady k přijetí eura v Česku.

Členové eurozóny nyní podle něj ručí za více než polovinu řeckého dluhu. „Proto já jsem i rád, že nejsme členy eurozóny, protože podle mého názoru Řecko nikdy nepatřilo do eurozóny,“ poznamenal vicepremiér, který před nedávnem vyjádřil názor, že by Řecko mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor.

Babiš: Řecko by mělo konečně zbankrotovat

Před časem se Babiš také vyslovil pro vypsání nezávazného referenda o přijetí společné evropské měny, k němuž se Česko zavázalo při vstupu do EU. Dnes k tomu podotkl, že v tuto chvíli by určitě nedoporučoval euro přijímat.

Čeští politici se zatím neshodli ani na termínu, kdy by země mohla evropskou měnou začít platit. Současná vláda chce, aby se o tomto termínu rozhodlo nejpozději do roku 2020.

„Taky nesouhlasím s názorem, že by to mohlo nějakým způsobem zapříčinit rozpad Evropské unie. Je plno států, které nejsou členy eurozóny,“ uvedl Babiš ve zjevné narážce na nedávné prohlášení Merkelové, že krachuje-li euro, zkrachuje EU. Podle ministra je v současnosti v eurozóně možná polovina členských zemí, které by nyní už nesplnily striktní podmínky nutné pro vstup do měnové unie. „A teď si neví rady s tím, když nějaký stát kolabuje,“ dodal Babiš v narážce na Řecko.

Newsletter