Babiš: Jsme ve válce a je nutno urychleně konat

Když nebude ihned uzavřena vnější schengenská hranice, rozpadne se schengenský prostor, bude ohrožena Evropská unie a lidé vezmou spravedlnost do vlastních rukou. Místopředseda vlády a předseda ANO Andrej Babiš to v souvislosti s pátečními teroristickými útoky ve Francii řekl ve videu, které umístil na svůj twitterový účet. Musí být podle něj dále navyšován rozpočet policie i armády.

Babiš poznamenal, že už po útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo bylo jasné, že teroristé nejsou vysíláni jenom takzvaným Islámským státem, ale že jde i o druhou nebo třetí generaci přistěhovalců ze severní Afriky žijící ve Francii. „To poznání je o to horší, že jeden z atentátníků žil ve Francii a další dva přišli v rámci migrační krize,“ řekl Babiš s tím, že požádali o azyl v Řecku. „A to je vlastně naplnění té zlé předtuchy, že v rámci migrační vlny Islámský stát posílá do Evropy bojovníky, kteří mají za cíl vyvraždit naše lidi a to je samozřejmě akt války a my jsme ve válce,“ podotkl.

 

 

Ve válce je podle něj potřeba urychleně konat, čehož Evropská unie a Evropská komise nejsou schopny. Dodal, že pokud nebude okamžitě uzavřena vnější schengenská hranice, „tak se stane to, že dojde k rozpadu Schengenu, bude ohrožena Evropská unie a že lidi vlastně vezmou spravedlnost do vlastních rukou a může dojít k totální katastrofě“.

Jako řešení vidí kromě uzavření vnější hranice schengenského prostoru postavení pohraniční stráže, poskytnutí peněz Turecku, aby zabránilo migrační vlně, a vyřešení konfliktu v Sýrii v rámci konsenzu všech členů Bezpečnostní rady OSN. Musí být dále významně navyšován rozpočet policie a armády a policisté musejí být vybaveni moderními zbraněmi. Čeští zástupci by také podle něj měli přesvědčit evropské politiky, aby přestali být politicky korektní. „Aby hlavně mysleli na bezpečnost vlastních lidí, vlastních obyvatel, a ne na humanitární pomoc, která je samozřejmě důležitá, ale jak je vidět je zneužívaná,“ dodal.

 

#ROZHOVOR: Jsme ve válce, která je vedena asymetricky a musíme na ni najít odpověď, která se mnohým nebude líbit. Evropa…

Posted by Roklen24 on 14. listopad 2015

 

„Opevnění“ schengenské hranice požaduje také prezident Miloš Zeman, podle kterého „vcházíme do těžkých časů“. I premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mluvil o tom, že útoky jsou možná otevřeným vyhlášením války. Další politici a představitelé varovali před tím, aby byla vina shazována na uprchlíky, kteří před Islámským státem prchají.

Série pátečních útoků ve Francii si vyžádala 129 obětí a stovky zraněných. České bezpečnostní složky kvůli nim zpřísnily bezpečnostní opatření, zdůrazňují ale, že informace o možných útocích nemají. Sobotka se dnes kvůli vyhodnocení přijatých opatření sejde se zástupci ministerstva vnitra, tajných služeb, policie a armády.

Babiš: Zavřít Schengen, budovat tábory. K čemu je NATO?

Vše k tématu: Útoky v Paříži

Newsletter