Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Babiš: Loňský rozpočet skončil schodkem 62,8 miliardy korun

Státní rozpočet skončil loni se schodkem 62,8 miliardy Kč, což je o 37,2 miliardy méně než schválený rozpočet. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jde o nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 2008. Předloni byl schodek rozpočtu 77,8 miliardy korun.

K výsledkům rozpočtu pomohlo podle MF oživení ekonomiky a zlepšení práce finanční správy, které se projevilo ve větším výběru daní.

Ke konci listopadu schodek státního rozpočtu stoupl na 29,5 miliardy Kč z říjnových 29,1 miliardy korun. Podle ministerstva financí výsledky rozpočtu potvrzují oživení české ekonomiky. Spolu s tím také meziročně rostou daňové příjmy.

Rozpočet? Hezké číslo není o výběru daní, reagují ekonomové

Tiskové konference se zúčastní vedle ministra Babiše také náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová a náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Jan Gregor. Zástupci MF se chtějí na konferenci zaměřit především na výdaje rozpočtu, schodek hospodaření, inkaso nejdůležitějších daní, vývoj státního dluhu a řízení likvidity.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo schodek 70 miliard korun. V roce 2017 by měl schodek klesnout na 60 miliard korun a v roce 2018 jej MF plánuje na 50 miliard korun.

Newsletter