Babiš: Přebytek rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy

AKTUALIZOVÁNO – Přebytek státního rozpočtu v květnu klesl na 22,4 miliardy korun z dubnových 30,5 miliardy korun. Jde o nejlepší květnový výsledek od roku 1993. Informaci o hospodaření rozpočtu řekl ve Sněmovně ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle hlavního analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandy může být letos schodek až o polovinu nižší, než předpokládá rozpočet.

„Máme historicky největší přebytek: 22,4 miliardy korun. Máme vybráno za pět měsíců o 23,8 miliardy navíc z daní do veřejných rozpočtů v porovnání s minulým rokem,“ řekl Babiš.

Za meziročním růstem příjmů jsou podle MF především daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení. Ty stouply meziročně o 31,2 miliardy na 402,1 miliardy korun. O 21,6 miliardy korun pak byly vyšší příjmy z rozpočtu EU.

„Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za lepším výběrem daní na prvním místě stojí lépe fungující Finanční správa. Například díky kontrolnímu hlášení se nám úspěšně daří zpřetrhávat sítě řetězových podvodů. Pokračující lepší výběr daní nesmí být zneužit k ukojení zvýšeného výdajového apetitu žádného z ministerstev, ale výhradně k rychlejšímu směřování k vyrovnanému rozpočtu,“ řekl Babiš.

Podle Kovandy se letos vládě daří plnit rozpočet na výbornou. Alespoň zatím. „Veřejné finance vykázaly v květnu kladné saldo rozpočtu již pátý měsíc v řadě. Tak dobrý výsledek v prvních pěti měsících roku české veřejné finance nepamatují minimálně od roku 2005,“ uvedl ekonom. Dodal, že meziroční nárůst přitom zaznamenává inkaso ze všech klíčových druhů daní. Pozitivní výsledek má z velké části na svědomí rychlejší než předpokládaný růst tuzemské ekonomiky, který pokračuje i letos, a příjmy z rozpočtu Evropské unie.

„Minimálně u některých druhů daňového inkasa jsou konečně patrné první známky zlepšení samotného daňového výběru. Zda se však jedná o skutečně o robustní, trvalejší trend, to potvrdí až následující měsíce, a dokonce roky. Ve druhé polovině roku se veřejné finance ocitnou ve schodkovém pásmu,“ konstatoval Kovanda.

Na konci dubna klesl přebytek státního rozpočtu na 30,5 miliardy korun z březnových 43,6 miliardy korun. Loni ke konci května byl rozpočet ve schodku 22,1 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Newsletter