Babiš: S lepším výběrem daní může být rozpočet za 3 roky vyrovnaný

Český státní rozpočet by mohl být do roku 2017 vyrovnaný, pokud by se podařilo uskutečnit plánovanou reformu systému výběru daní. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„My potřebujeme systémové opatření na výběr daní. A my potřebujeme investovat, navyšovat výdaje. A já jsem o tom přesvědčen, že to, co my máme připravené, tak v roce 2017 určitě budeme přebytkoví,“ řekl Babiš, ale vzápětí se opravil. „Ne přebytkoví, pardon, v podstatě se dostaneme do fáze, kde budeme moci mít vyrovnaný rozpočet,“ upřesnil. „K tomu směřujeme, já nevím jestli se to povede, ale takový je cíl,“ dodal.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun a pro rok 2015 kabinet navrhl rozpočet s deficitem 100 mld. Kč. Babiš řekl, že bude-li stát v letošním a příštím roce hospodařit s celkovým deficitem 200 miliard korun, nezvýší se dluh, který zůstane na úrovni 1,683 bil. Kč. V propočtu vůči HDP se podle ministra financí dluh dokonce sníží o tři procentní body na 40,3 procenta – díky zavedení „restriktivního řízení likvidity státu“. „To znamená, že ty dluhopisy, které byly emitovány předtím, nám bohatě stačí na to, i když vykážeme 200 miliard deficit,“ řekl Babiš.

Podle slov Babišova předchůdce, Miroslava Kalouska za TOP 09, již loni poprvé klesl státní dluh schodkovému rozpočtu navzdory. To údajně díky projektu Státní pokladny, který začal fungovat 1. ledna 2013 a umožňuje lepší řízení peněžních toků státu, potažmo snižovat dluhovou rezervu.

Kalousek navrhuje, aby vláda  snižovala strukturální deficit o půl procenta ročně, tedy o 20 miliard korun. TOP 09 by ale podpořila i Babišův návrh, který je mnohem tvrdší.

Newsletter