Babiš s Mládkem chtějí rafinérii v Kralupech. Bojí se zavření, láká kontrola nad palivy

(Aktualizováno 8:57) Ministra průmyslu Mládka a financí Babiše láká získání rafinérie v Kralupech z rukou polské skupiny PKN Orlen, která ovládá Unipetrol. O připravovaném plánu píše Respekt. Kralupská rafinérie je specializovaná na výrobu benzinu, nafty a leteckého petroleje. Pokud by ji stát získal, ovládl by podstatnou část výroby pohonných hmot v zemi.

„Rafinérský segment je pro Unipetrol ztrátový, firma se jej ale nechce vzdát z důvodu synergií pro petrochemický a maloobchodní segment. Proto se nám prodej v současné době nezdá příliš pravděpodobný. Situaci ale budeme dál sledovat,“ komentoval zprávu analytik Komerční banky Josef Němý.

Dle listu jsou důvodem transakce obavy státu, že by polský majitel mohl kralupskou rafinerii zavřít. List na druhé straně připomíná, že Babišův agrochemický kolos Agrofert je v petrochemickém průmyslu vedle Unipetrolu velkým hráčem a obě firmy spolu mají stamilionové obchody.

Vedle toho Babišovy firmy ve velkém obchodují se státní firmou Čepro, připomíná Respekt. A právě ta by dle listu měla být klíčovým článkem připravované transakce, totiž do svých rukou odkoupit od Unipetrolu rafinerii v Kralupech.

Newsletter