Babiš: Zavřít Schengen, budovat tábory. K čemu je NATO?

AKTUALIZOVÁNO: V uprchlické krizi musíme zasáhnout proti převaděčům, kteří jsou skutečnými kriminálníky a fakticky rozhodují o tom, kdo se dostane do Evropy. Pak se ptám, k čemu máme NATO, když takřka všichni uprchlíci se směrem do Evropy naloďují v Turecku, členské zemi NATO. Možná skutečně budeme muset uzavřít hranice schengenského prostoru a budovat uprchlické kempy pod dohledem Spojených národů, uvedl český ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro CNBC.

Zavřít Schengen, organizovat uprchlické tábory

Podle slov Babiše pro CNBC může skutečně být třeba uzavřít schengenský prostor z důvodu ilegální imigrace a organizovat uprchlické tábory pod hlavičkou a dohledem Spojených národů. „A zejména budeme muset zasáhnout proti převaděčům. Protože oni jsou teď skutečným problémem, oni rozhodují, kteří imigranti se dostanou do Evropy a kteří ne. Tito lidé jsou kriminálníci,“ řekl Babiš pro CNBC s tím, že NATO by proti nim mělo zasáhnout.

CNBC rozhovor s Andrejem Babišem otitulkovalo slovy „CZECH FINANCE MINISTER: THESE MIGRANTS ARE CRIMINALS“ (viz náhled ve fotogalerii k článku), což ale dle přepisu na CNBC ani samotného videa neodpovídá Babišovým slovům v rozhovoru. Jako o kriminálnících Babiš promluvil o převaděčích uprchlíků.

NATO hovoří o Rusku, hrozbou je Islámský stát

Při setkání s tajemníkem NATO se Babiš dle svých slov ptal, na co organizaci, stejně jako investice do systému Frontex, který ukazuje své selhání. „NATO zasahuje v Somálsku, zatímco potřebujeme zásah ve zdrojových zemích, jako je Sýrie. NATO hovoří o Rusku, ale já jsem přesvědčen, že největší hrozbou je pro nás Islámský stát. Kvůli němu tito lidé opouštějí své domovy,“ přináší Babišova slova CNBC. Turecko členskou zemí NATO a imigranti se právě v Turecku naloďují (směrem do Evropy), upozornil Babiš na žádoucí zásah NATO. Pokud NATO říká, není to náš problém, je to věcí Evropské komise, mohu tomu rozumět. Mohu jako ministr financí zvyšovat rozpočet ministru vnitra a policii, ale podstata je jinde, nastoluje Babiš.

Inspirujme se v USA, Kanadě či Austrálii

Pro CNBC také uvedl, že musíme odlišit humanitární a ekonomickou imigraci. Na adresu kvót se pak Babiš ptá, kdo může skutečně spočítat všechny uprchlíky uvnitř schengenského prostoru. „Imigrační politiku bychom se měli učit ve Spojených státech, Kanadě nebo Austrálii. Musíme mít systém. Spojené státy mají zelenou kartu, v Kanadě potřebujeme pracovní smlouvy,“ dodal Babiš.

V závěrečném vystoupení po neformální schůzce ministrů financí Evropské unie Andrej Babiš pro média uvedl, že v Česku je nyní přibližně 140.000 volných pracovních míst, pro pomocné dělníky z toho například 18.000. „Pokud čeští občané nechtějí obsazovat tyto pozice, tak ano, proč ne, ale potom v tom musí být systém. Musí přijít na pracovní povolení, dostat kartu,“ uvedl ministr. I v Lucemburku Babiš před novináři odmítl návrh Evropské komise na rozdělení části žadatelů o azyl podle kvót.

Slovanská tradice

Podle Andreje Babiše má Česko jinou tradici a velký počet pracujících z Ukrajiny či z Vietnamu. „My bychom se měli spíše orientovat na slovanské země. Pro mne je celkem nepochopitelné, že naše firmy čekají sedm či devět měsíců na pracovní víza pro Ukrajince a do Evropy proudí tisíce uprchlíků bez pracovních víz a vůbec bez dokladů,“ poznamenal. Spíše než finanční otázky by podle českého ministra financí měl být na evropské úrovni řešen celý nefunkční systém, který migraci v nynějších rozměrech umožňuje. 

Newsletter