Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Banánová bitva rozhořívá. Brazilci chtějí „ano“ od akcionářů Chiquity

Brazilské společnosti Cutrale a Safra Group, které podaly nabídku na převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International a vedení firmy ji shodilo ze stolu jako slabou, vyzvali akcionáře Chiquity, aby odmítli plán její fúze s irskou ovocnářskou společností Fyffes. Brazilská skupina tím zahájila otevřený boj za prosazení své nabídky. Tu vidí pro akcionáře Chiquity výhodnější, než spojení s Fyffes.

Chiquita ve čtvrtek odmítla pondělní nabídku brazilského výrobce džusů Cutrale a investiční společnosti Safra Group za 610,5 milionu dolarů v hotovosti. Společnost uvedla, že hodlá pokračovat v plánu spojení s Fyffes.

Banánový král Chiquita řekl ne Brazilcům. Před daněmi chce utéct do Irska

Brazilská skupina rovněž požádala akcionáře Chiquity, aby odložili mimořádnou valnou hromadu, která má 17. září hlasovat o spojení s Fyffes. „Akcionářům Chiquity naše žádost umožní, aby vyslali vedení firmy jasný vzkaz, že odmítnutí jednání s Cutrale-Safra není ničím jiným než pokračováním v sérii špatných strategických rozhodnutí a dalším ničením hodnoty jejich majetku,“ uvedla skupina přitvrzenou rétorikou.

Cutrale se po letech poklesu spotřeby pomerančového džusu snaží expandovat na poli dalších produktů a v dalších regionech. Díky spolupráci se Safra Group brazilsko-libanonského finančníka Josepha Safry má Cutrale finanční sílu na to, aby nabídla akcionářům Chiquity lepší podmínky než Fyffes.

Na fúzi s Fyffes, z níž by vzešel největší dodavatel banánů na světě, se obě firmy dohodly letos v březnu. Návrh předpokládá spojení formou výměny akcií, která by ohodnotila Chiquitu na 526 milionů dolarů. Pokud by se transakce uskutečnila, ústředí firmy by se přesunulo z Charlotte v Severní Karolíny do irské metropole Dublin, takže Chiquita by nemusela odvádět ze svých zahraničních aktivit vysokou daň z firemních zisků, placenou ve Spojených státech. A to je jeden k nejsilnějších faktorů rozhodování firmy.

Chiquita je předním světovým prodejcem a distributorem banánů a dalšího ovoce. Roční tržby firmy přesahují tři miliardy dolarů a podnik má zhruba 20 tisíc zaměstnanců.

Newsletter