Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Bank of England snižuje prognózu ekonomiky, čeká inflaci pod 1 %

Britská centrální banka dnes zhoršila prognózu růstu ostrovní ekonomiky a uvedla, že míra inflace během několika příštích měsíců pravděpodobně klesne pod 1 procento. Důvodem je slabý vývoj hospodářských ukazatelů v eurozóně, který na Británii doléhá.

Centrální bankéři pod vedením guvernéra Marka Carneyho ve dnes zveřejněné inflační zprávě uvedli, že nově očekávají růst britské ekonomiky o 2,9 procenta v příštím roce a zpomalení tempa růstu na 2,6 procenta v roce 2016. V srpnové prognóze počítali s růstem HDP o 3,1 resp. o 2,8 procenta. Za letošní rok by britská ekonomika měla posílit o 3,5 %. „Hlavní scénář je o něco pesimističtější v důsledku horšího globálního výhledu a slabšího vývoje poptávky domácího soukromého sektoru. Zdrojem hlavních rizik je eurozóna, kde by slábnoucí ekonomická aktivita mohla zatížit britský vývoz,“ uvedla BoE.

Míra růstu cenové hladiny je pod cílem centrální banky a ta nyní očekává její další pokles v krátkodobém horizontu. BoE vidí „vysokou pravděpodobnost“, že tempo růstu spotřebitelských cen během šesti měsíců dočasně klesne pod 1% úroveň. Během tří let by se pak inflace měla vrátit na 2procentní cíl, potvrdila dnes BoE.

Růst sazeb počká…

Dnešní vyjádření tlumí spekulace o dřívějším zahájení utahování měnové politiky a naopak povzbuzuje očekávání, podle nichž by BoE s prvním zvýšením sazeb mohla počkat ještě téměř rok, tedy na konec roku 2015. Guvernér Carney dnes uvedl, že pro zahájení zvyšování sazeb nenabídne žádný konkrétní termín a krok učiní, až to bude „vhodné“. Připustil přitom, že měnový výbor je v tomto ohledu rozpolcený a dva členové v současnosti „lobbují“ za zvýšení hlavní sazby o čtvrt procentního bodu. Záznam z posledního měnového jednání, které vyústilo v ponechání sazeb beze změny na rekordním minimu 0,5 procenta, bude zveřejněn za týden 19. listopadu.

Centrální banka svou prognózu pro růst cenové hladiny oproti srpnu výrazně snížila. Pro letošní rok očekává míru inflace 1,2 %, v příštím roce pak 1,4 % a pro rok 2016 ponechává odhad 1,8 % (dříve 1,9 %, 1,7 % a 1,8 %). „Rizika jsou na obou stranách prognózy,“ uvedla k tomu BoE s upozorněním na geopolitický faktor a faktor vývoje světových cen komodit.

…do doby dostatečného oživení trhu práce

Brzdou silnějšího oživení zůstává trh práce a centrální banka dnes uvedla, že pozoruje jen váhavé a slabé známky zvýšení tempa růstu mezd. Podle dnes zveřejněných dat vzrostla průměrná mzda v Británii od července do září meziročně o 1 %, což znamená zrychlení z 0,7 % a lepší výsledek oproti očekávanému růstu o 0,8 %. Míra nezaměstnanosti v září setrvala na úrovni 6 %, při očekávání poklesu na 5,9 %, přičemž za třetí kvartál ubylo 112 tisíc nezaměstnaných. Podle slov guvernéra Carneyho je růst sazeb vyloučen do doby, než bude centrální banka pozorovat dostatečné zlepšení na úrovni růstu sazeb a produktivity ekonomiky.

Ekonomice eurozóny BoE předpovídá pro příští rok růst o 1,25 %, oproti předchozí prognóze 1,75 %. Možný negativní dopad plynoucí z regionu ukazuje detailní odhady, podle nichž by letos britský vývoz měl klesnout o 1 %. Dosud centrální banka počítala s jeho růstem o 2,25 %.

Britská libra dnes po komentářích BoE vůči dolaru oslabila o téměř půl procenta k 1,5850 GBP/USD z ranních 1,5940 dolaru za libru.

Newsletter