Bank of Japan nahrála Abému.Cíl inflace „zrušen“, QE naplno

V noci na dnešek proběhlo zasedání japonské centrální banky. Ta i přes všechna očekávání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu na -0,1 %. Zrušila však svůj dosavadní cíl objemu nákupu aktiv (ročně 80 bilionů jenů) a místo něj se nově zaměří na řízení výnosové křivky. Svou činností tak hodlá udržovat výnos 10letých japonských bondů poblíž nuly. Guvernér Kuroda dále uvedl, že banka dovolí, aby inflace překročila nastavený 2% cíl.

Pravdou je, že byť BoJ svůj cíl objemu nákupu cenných papírů oficiálně zrušila, bude se ho podle slov guvernéra i nadále alespoň přibližně držet. Co se však změní, je délka splatnosti aktiv v jeho rámci skupovaných. V podstatě tak došlo na zrušení cílování měnové báze, které bylo nahrazeno cílováním výnosové křivky.

Kuroda (BoJ): Nižší sazby, nové nápady i drastická opatření

Kuroda rovněž řekl, že nové nastavení by prováděnou měnovou politiku mělo učinit mnohem flexibilnější a především udržitelnější. Veřejnost by si však neměla myslet, že program kvantitativního uvolňování dosáhl svých limit. Bank of Japan je naopak připravena přijít s dalším kolem celkového uvolnění své politiky.

V návaznosti na to vzrostl index Nikkei o bezmála dvě procenta. Japonský jen nejprve oslabil až k 102,6 USDJPY. Posléze však začal tuto ztrátu mírně umazávat až k 101,7 USDJPY.

Nové opatření banky se tak dá chápat jako vstřícný krok, který má nahrát do kapes japonské vládě. Právě ta, v čele s premiérem Abém, plánuje použít vládní balíček o velikosti bezmála 3 desítek bilionů jenů na podporu tamní ekonomiky.

Newsletter