Bank of Japan sazby nezměnila, zlepšila výhled růstu HDP

AKTUALIZOVÁNO – Bank of Japan ponechá základní úrokovou sazbu beze změny, zůstává tak na mínus 0,1 procenta. Banka dnes zároveň oznámila, že nadále hodlá uvolňovat peníze do ekonomiky prostřednictvím nákupů cenných papírů. Její cíl zůstává na 80 bilionech jenech ročně. Svou činností chce udržovat výnos 10letých japonských dluhopisů poblíž nuly.

Současně japonská centrální banka zlepšila svůj ekonomický výhled. Pro tento fiskální rok zvýšila svoji předpověď na 1,4 procenta, oproti jednomu procentu, které předpovídala v říjnu. Pro rok 2017 zvýšila svoje očekávání ze 1,3 procenta až na 1,5 procent. Ve výhledu na rok 2018 očekává růst HDP o 1,1 procenta, což je dvou desetinné zvýšení oproti předchozí předpovědi.

Bank of Japan je optimistická i co se inflačního očekávání týče. Oznámila, že do roku 2018 čeká zvýšení inflace na cílovaná dvě procenta. Uvedla, že poslední střednědobé výhledy poukazují na to, že by se trend snižování inflace mohl brzo zastavit.

„Pokud bude ekonomika v příštích měsících pokračovat v oživování, předpokládáme, že dalším krokem japonské centrální banky bude zpřísnění měnové politiky, nikoli její uvolnění,“ dodal Juičiro Nagai, analytik makléřské firmy Barclays Securities Japan.

Newsletter