Bank of Japan: Známky oživení jsou, spotřebitelé zůstávají opatrní

Japonská centrální banka na posledním zasedání roku ponechala měnovou politiku beze změny a nabídla rétoriku, jíž o něco lépe hodnotí domácí ekonomiku, která ve 3Q propadla do recese. Vyzdvihla známky oživení exportu a odražení výroby ode dna.

Ekonomika se pomalu oklepává z nepříznivých dopadů dubnového navýšení daně z obratu, spotřebitelé zůstávají ve výdajích opatrní, uvedla Bank of Japan.

Japonsko v kleštích: Zvolí pád ratingu nebo ekonomiky?

Měnový výbor hlasoval poměrem 8:1 pro zachování své politiky beze změny. Závazek nakupovat vládní dluhopisy a další aktiva v objemu zhruba 80 bilionů jenů ročně tak trvá. Další kroky k uvolnění měnové politiky BoJ nejsou zřejmě v dohledné době na programu, množí se ale obavy, že prudký propad ceny ropy zásadně zkomplikuje úsilí centrální banky dosáhnout 2% inflačního cíle.

„Inflační očekávání, zdá se, z dlouhodobé perspektivy rostou,“ uvedla BoJ. Spotřebitelské ceny očištěné o potraviny a dopady růstu daně v říjnu vzrostly o 0,9 procenta, meziroční růst tak zpomalil z 1% tempa v září. BoJ očekává setrvání cenové hladiny „poblíž stávající úrovně“.

Japonská centrální banka v říjnu zaskočila trhy posílením programu kvantitativního uvolňování s cílem podpořit domácí ekonomiku. Objem QE je tak zhruba 80 bilionů jenů. Jen vůči dolaru od té doby oslabil o více než 8 procent.

BoJ zaskočila trhy posílením QE. Akcie na 7letém vrcholu, jen padá

V dubnu zvýšila japonská vláda daň z obratu z 5 na 8 procent, s cílem posílit příjmy rozpočtu, což se ale ukázalo jako výrazné zatížení pro ekonomiku. Te ve 2Q propadla v celoročním přepočtu o 7,1 procenta a ve 3Q navázala poklesem o 1,6 %. V reakci na propad ekonomiky do recese premiér Abé ohlásil pozdržení druhého kola navýšení daně z obratu o 18 měsíců a rozpuštění dolní komory parlamentu, vedoucí k předčasným volbám. Ty proběhnou 21. prosince a podle jeho předchozích slov by měly sloužit jako vyjádření důvěry v jeho dosavadní hospodářskou politiku.

Moody’s nevěří třetímu pilíři abenomiky

Newsletter