Bankéři z JP Morgan mají útrum. Už žádné čtení Financial Times

Bankéři z JP Morgan, kteří si chtěli pročíst články serveru Financial Times, se asi hodně podivili, když jim byl přístup zcela náhle odepřen.  Ano, je to tak, největší americká banka zablokovala svým zaměstnancům připojení k online zpravodajství jednoho ze světově nejznámějších deníků. Proč?

Podle slov mluvčí banky je blokace aktivní již od minulého týdne. Platí však pouze v situaci, kdy se zaměstnanci snaží připojit přes pracovní počítač. Pokud však k připojení použijí vlastní přístroje, vše funguje, jak má. Hlavním důvodem tohoto opatření je dle oficiálního vyjádření „obava z potenciálního ohrožení autorských práv“, které je v rozporu s interními předpisy banky.

Hlavní důvod kroku osvětlil ve svém tweetu až Duncan Robinson, novinář píšící pro Financial Times, kterému se podařilo získat další informace z online blogu Alphaville Markets. Právě tam totiž editoři z „FT“ celou kauzu probírali, přičemž vyšlo najevo, že bankéři mezi sebou sdíleli obsah serveru napříč všemi divizemi, aniž by měli (jednotlivě) zaplacenou přístupovou licenci.

Společnost Financial Times, která globálně soupeří s Bloomberg News, byla v minulém roce odkoupena japonskou firmou Nikkei za 1,2 miliardy dolarů. Stejně jako ostatní mediální firmy i „FT“ postupně omezuje bezplatný přístup k obsahu svých online serverů, aby tak co nejvíce vykompenzovala pokles příjmů z oblasti tištěných médií.

Pravdou je, že snaha Financial Times se opravdu vyplácí, o čemž nejlépe svědčí úspěšnost přechodu z printu na digitál. Více jak 70 % ze všech předplatitelů má totiž svůj „původ“ právě v digitální verzi celosvětového zpravodajství.

 

Newsletter