Euro zahajuje týden ve ztrátě proti dolaru. Pár krátce otestoval hranici 1,1700 EURUSD, poté část dolarových zisků odevzdal. Z měn regionu je ve ztrátě pouze forint. Koruna se posunula pod úroveň 25,40 za euro.

Banky ano, penze a daně ne. Řekové vlečou sliby reforem

Řecký parlament bude ve středu hlasovat o novém občanském soudním řádu a unijní legislativě, která má za cíl posílit ochranu bank. Citlivé reformy týkající se penzijního systému a změny daňového režimu pro zemědělce se řešit nebudou. S odvoláním na prohlášení kabinetu premiéra Alexise Tsiprase o tom dnes informoval řecký deník Kathimerini.

První balík reformních opatření, na kterých se Atény dohodly s eurozónou výměnou za příslib nového záchranného programu pro tuto zadluženou zemi, zákonodárci schválili v noci na čtvrtek minulého týdne. Reformy prošly jen díky podpoře opozice. První balík reformních opatření se týkal zejména daní, například zvýšení sazby DPH.

Peklo řeckých slibů – co a do kdy musí splnit

Nyní vláda oznámila, že ve středu budou poslanci řešit nový občanský soudní řád, díky němuž by se v Řecku měla urychlit soudní řízení. Poslance také čeká hlasování o směrnici EU známé pod zkratkou BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive). Směrnice o ozdravných postupech a řešení krize bank poskytuje národním orgánům dohledu nástroje pro rychlé vypořádání se zkrachovalými bankami a má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru.

Již dříve se objevily hlasy, že zejména odbourání daňového zvýhodnění pro zemědělce je tématem, se kterým má mnoho poslanců problém, nejen z vládní strany, ale i z nejsilnější opoziční Nové demokracie. Kdy by se mělo hlasovat rovněž o sporných reformách, vláda neupřesnila.

Atény se minulý týden s eurozónou dohodly na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) podmíněném ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. Dnes do Řecka dorazily první evropské peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie. Atény peníze využily k úhradě splátek Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Newsletter