Poslední dny se nesly ve znamení tlaků na slabší dolar. Střední konec US výnosové křivky dále neroste, naopak pozorujeme propad delších reálných sazeb, např. 10Y TIPS odevzdal 10 bb. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,1900 EURUSD, koruna po včerejší ČNB zpevnila pod 25,35 za euro.

Banky: „Frexit“ zřejmě nehrozí, ale…

Ať už se francouzským prezidentem stane kdokoli, pravděpodobnost, že země vystoupí z eurozóny je poměrně malá. Vyplývá to z analýz a zpráv ekonomů bank, které přinesla agentura Bloomberg.

Jménem, které se v poslední době s tzv. „frexitem“ skloňuje snad ve všech pádech, je Marine Le Penová, nacionalistická kandidátka na francouzského prezidenta a šéfka extrémně pravicové strany Národní fronta, která má vystoupení Francie z eurozóny ve svém programu.

Šance, že Le Penová zvítězí 7.května ve druhém kole voleb a stane se prezidentkou Francie, jsou prozatím malé, a i kdyby zvítězila, pravděpodobně nezíská většinu v parlamentu. Bez silné podpory v parlamentu je její schopnost prosadit referendum o vystoupení z eurozóny velmi omezená, domnívají se experti.

Verdikt zní: Le Penová vítězí nad Fillonem

Vítěztví Le Penové však spolehlivě vyloučit nelze a pokud by k tomu došlo, vyvolalo by to únik kapitálu z Francie a periferních zemí eurozóny, jako je Itálie, říká Commerzbank. Euro minulý týden oslabilo k dolaru o 1,5 % ve vleku množících se politických obav. Banky Credit Agricole a Morgan Stanley doporučovaly svým klientům se eura zbavovat.

Průzkumy naznačují, že Le Penová ve druhém kole prohraje buďto s centristou Emmanuelem Macronem nebo s republikánským kandidátem Françoisem Fillonem. To je podle analytiků banky Credit Agricole důvodem, proč se euro v poslední době poměrně drželo. „Toto však může být zavádějící, a my doporučujeme obezřetnost,“ uvedl měnový stratég Credit Agricole Valentin Marinov. Podle banky je 35% pravděpodobnost, že Le Pen vyhraje ve druhém kole prezidentských voleb, což je v souladu s průzkumy. Ani vítězství Le Penové by však podle Marinova nemuselo automaticky znamenat konec členství Francie v eurozóně. „Exit by byl dlouhý a komplexní proces,“ protože by vyžadoval ústavní změnu, dodal analytik.

Šance Le Penové na vítězství ve druhém kole prezidentských voleb je „velmi, velmi malá“, pokud v něm proti ní nebude stát Benoit Hamon nebo Jean-Luc Melenchon, napsal ekonom Francois Cabau z Berclays. „V každém případě je extrémně nepravděpodobné, že se její strana v červnových parlamentních volbách vzdáleně přiblíží k absolutní většině v dolní komoře,“ uvedl s tím, že by musela akceptovat kohabitaci a nebyla by tak schopna vládnout striktně podle svých prohlášení. Navíc odchod z eurozóny znamená změnu ústavy a překážky, které by proto bylo nutné překonat, jsou vzhledem k procesu schvalování v parlamentu podle Cabaua značně vysoké.

Výsledky firem, ekonomika? Zapomeňte. Investice řídí politika

Je zde jistě patrné riziko, že Le Penová vyhraje, uvedl Erik Nielsen, hlavní ekonom banky UniCredit v Londýně. Podle všech průzkumů se dostane do druhého kola, a „jakmile máte jeden proti jednomu, opravdu nikdy nevíte, co se stane,“ dodal s tím, že riziko, že Francie odejde z eurozóny, je stále velmi malé, neboť Le Penová nezíská většinu v parlamentu, ve kterém bude stále většina pro zachování eura.

Commerzbank vidí jen 20% šanci, že Le Penová ve druhém kole zvítězí. „Vítězství Le Penové v prezidentských volbách by pravděpodobně vedlo k odchodu Francie z EMU. A bez politicky a ekonomicky silné Francie pravděpodobně zbytek EMU nepřežije,“ říká analytik Commerzbank ve Frankfurtu Joerg Kraemer. Zprávy o vítězství Le Penové by vyvolaly masívní odliv kapitálu nejen z Francie, ale i z periferních zemí, jako je Itálie. Následovaly by kontroly kapitálu a uzavírky bank, což by mohl být začátek konce EMU,“ uvedl Kraemer.

Kandidát na prezidenta: Euro by mohlo do deseti let zaniknout

Podle Nomury žádný z průzkumů v zemích, které letos čekají volby, naznačuje velký prostor pro otřes současným systémem. Jakýkoli kandidát, který by šel proti současnému systému, by podle něj v jakýchkoli snahách proti EU potenciálně čelil obrovským legislativním překážkám, uvedl ve zprávě pro klienty Andrew Cates, ekonom Nomury v Londýně. Banka počítá se základním scénářem, že volby ve Francii vyhraje Emmanuel Macron. Přesto je nepravděpodobné, že jeho strana získá většinu křesel v Národním shromáždění a sestaví vládu, napsal klientům Nomury Charles St-Arnaud s tím, že je pravděpodobné, že Francii čeká období „kohabitace“, tj. stav, kdy je moc prezidenta omezena ve prospěch premiéra. Pravděpodobnost, že se Le Penová stane prezidentkou, je sice malá, ale zcela vyloučit ji zatím nelze. I ona by pravděpodobně byla nucena operovat v prostředí kohabitace, což by jí ztížilo plánované vyhlášení referenda o členství v EU a záležitost by mohly nakonec řešit soudy, domnívá se St-Arnaud. „Domníváme se, že soud by nakonec rozhodl ve prospěch referenda vzhledem k precedentům a silné podpoře referenda širokou veřejností,“ dodal.

Podle ekonoma Raphaela Brun-Aguerre z londýnské pobočky investiční banky JPMorgan je značně pravděpodobné, že Le Penová postoupí do druhého kola, ve kterém však s největší pravděpodobností prohraje s jakýmkoli oponentem se značným odstupem. Rovněž on odhaduje, že šance Le Penové na získání většiny v parlamentu jsou nízké, a v případě vítězství v prezidentských volbách by ji pravděpodobně čekalo období kohabitace.

Zdvižený prst ECB: Pozor na frexit!

Newsletter