Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Banky: „Frexit“ zřejmě nehrozí, ale…

Ať už se francouzským prezidentem stane kdokoli, pravděpodobnost, že země vystoupí z eurozóny je poměrně malá. Vyplývá to z analýz a zpráv ekonomů bank, které přinesla agentura Bloomberg.

Jménem, které se v poslední době s tzv. „frexitem“ skloňuje snad ve všech pádech, je Marine Le Penová, nacionalistická kandidátka na francouzského prezidenta a šéfka extrémně pravicové strany Národní fronta, která má vystoupení Francie z eurozóny ve svém programu.

Šance, že Le Penová zvítězí 7.května ve druhém kole voleb a stane se prezidentkou Francie, jsou prozatím malé, a i kdyby zvítězila, pravděpodobně nezíská většinu v parlamentu. Bez silné podpory v parlamentu je její schopnost prosadit referendum o vystoupení z eurozóny velmi omezená, domnívají se experti.

Verdikt zní: Le Penová vítězí nad Fillonem

Vítěztví Le Penové však spolehlivě vyloučit nelze a pokud by k tomu došlo, vyvolalo by to únik kapitálu z Francie a periferních zemí eurozóny, jako je Itálie, říká Commerzbank. Euro minulý týden oslabilo k dolaru o 1,5 % ve vleku množících se politických obav. Banky Credit Agricole a Morgan Stanley doporučovaly svým klientům se eura zbavovat.

Průzkumy naznačují, že Le Penová ve druhém kole prohraje buďto s centristou Emmanuelem Macronem nebo s republikánským kandidátem Françoisem Fillonem. To je podle analytiků banky Credit Agricole důvodem, proč se euro v poslední době poměrně drželo. „Toto však může být zavádějící, a my doporučujeme obezřetnost,“ uvedl měnový stratég Credit Agricole Valentin Marinov. Podle banky je 35% pravděpodobnost, že Le Pen vyhraje ve druhém kole prezidentských voleb, což je v souladu s průzkumy. Ani vítězství Le Penové by však podle Marinova nemuselo automaticky znamenat konec členství Francie v eurozóně. „Exit by byl dlouhý a komplexní proces,“ protože by vyžadoval ústavní změnu, dodal analytik.

Šance Le Penové na vítězství ve druhém kole prezidentských voleb je „velmi, velmi malá“, pokud v něm proti ní nebude stát Benoit Hamon nebo Jean-Luc Melenchon, napsal ekonom Francois Cabau z Berclays. „V každém případě je extrémně nepravděpodobné, že se její strana v červnových parlamentních volbách vzdáleně přiblíží k absolutní většině v dolní komoře,“ uvedl s tím, že by musela akceptovat kohabitaci a nebyla by tak schopna vládnout striktně podle svých prohlášení. Navíc odchod z eurozóny znamená změnu ústavy a překážky, které by proto bylo nutné překonat, jsou vzhledem k procesu schvalování v parlamentu podle Cabaua značně vysoké.

Výsledky firem, ekonomika? Zapomeňte. Investice řídí politika

Je zde jistě patrné riziko, že Le Penová vyhraje, uvedl Erik Nielsen, hlavní ekonom banky UniCredit v Londýně. Podle všech průzkumů se dostane do druhého kola, a „jakmile máte jeden proti jednomu, opravdu nikdy nevíte, co se stane,“ dodal s tím, že riziko, že Francie odejde z eurozóny, je stále velmi malé, neboť Le Penová nezíská většinu v parlamentu, ve kterém bude stále většina pro zachování eura.

Commerzbank vidí jen 20% šanci, že Le Penová ve druhém kole zvítězí. „Vítězství Le Penové v prezidentských volbách by pravděpodobně vedlo k odchodu Francie z EMU. A bez politicky a ekonomicky silné Francie pravděpodobně zbytek EMU nepřežije,“ říká analytik Commerzbank ve Frankfurtu Joerg Kraemer. Zprávy o vítězství Le Penové by vyvolaly masívní odliv kapitálu nejen z Francie, ale i z periferních zemí, jako je Itálie. Následovaly by kontroly kapitálu a uzavírky bank, což by mohl být začátek konce EMU,“ uvedl Kraemer.

Kandidát na prezidenta: Euro by mohlo do deseti let zaniknout

Podle Nomury žádný z průzkumů v zemích, které letos čekají volby, naznačuje velký prostor pro otřes současným systémem. Jakýkoli kandidát, který by šel proti současnému systému, by podle něj v jakýchkoli snahách proti EU potenciálně čelil obrovským legislativním překážkám, uvedl ve zprávě pro klienty Andrew Cates, ekonom Nomury v Londýně. Banka počítá se základním scénářem, že volby ve Francii vyhraje Emmanuel Macron. Přesto je nepravděpodobné, že jeho strana získá většinu křesel v Národním shromáždění a sestaví vládu, napsal klientům Nomury Charles St-Arnaud s tím, že je pravděpodobné, že Francii čeká období „kohabitace“, tj. stav, kdy je moc prezidenta omezena ve prospěch premiéra. Pravděpodobnost, že se Le Penová stane prezidentkou, je sice malá, ale zcela vyloučit ji zatím nelze. I ona by pravděpodobně byla nucena operovat v prostředí kohabitace, což by jí ztížilo plánované vyhlášení referenda o členství v EU a záležitost by mohly nakonec řešit soudy, domnívá se St-Arnaud. „Domníváme se, že soud by nakonec rozhodl ve prospěch referenda vzhledem k precedentům a silné podpoře referenda širokou veřejností,“ dodal.

Podle ekonoma Raphaela Brun-Aguerre z londýnské pobočky investiční banky JPMorgan je značně pravděpodobné, že Le Penová postoupí do druhého kola, ve kterém však s největší pravděpodobností prohraje s jakýmkoli oponentem se značným odstupem. Rovněž on odhaduje, že šance Le Penové na získání většiny v parlamentu jsou nízké, a v případě vítězství v prezidentských volbách by ji pravděpodobně čekalo období kohabitace.

Zdvižený prst ECB: Pozor na frexit!

Newsletter