Banky osekávají FX náklady. Na scénu přichází (opět) blockchain

Použití slova revoluce ve spojitosti s pojmem blockchain pro mnohé možná už zevšednělo. Pravdou je, že ve světe financí najdete jen těžko nějakou jinou „věc“, ke které by se pojem „revoluce“ hodil mnohem víc než v tomto případě. Potvrzuje to i nedávná zpráva o spuštění zkušební verze systému obchodování s měnami, na kterém se prý podílí osm bank patřících k těm světově největším.

Podle informací serveru Fortune začaly banky pracovat na testování obchodní peer-to-peer platformy, která funguje na bázi technologie blockchain. Tato novinka by jim měla ušetřit miliardy na nákladech, které jsou spojené s aktuálním způsobem provádění devizových transakcí.

Za celým projektem stojí ostřílený bankéř kdysi působící v Citi a v Deutsche Bank Andy Coyne. Cobalt DL, jak se nazývá jeho společnost, se zabývá aplikací peer-to-peer technologií do finančního světa. V případě FX obchodů by hlavní úspora měla vzniknout díky existenci jednoho záznamu o konkrétním obchodu, ke kterému budou mít přístup všechny strany, od nakupujícího a prodávajícího přes zprostředkovatele až po vypořádávací jednotku.

Dosud bylo potřeba záznam o transakci vytvářet jednotlivě pro všechny zmiňované účastníky. Nová platforma, jež by měla být oficiálně spuštěna v roce 2017, vytvoří pouze jeden záznam, ke kterému budou mít všichni oprávnění neomezený přístup.

Blockchain aneb uvedení teorie do praxe

„Samotný koncept jediného a sdíleného záznamu je každému jasný,“ řekl Coyne pro agenturu Reuters. „Realizace je ovšem podmíněna vytvořením důvěryhodné peer-to-peer sítě, která bude vyhovovat všem požadavkům na zabezpečení. Jakmile se tak stane, zúčastněné strany konkrétních obchodů budou mít přístup ke kontraktu, který bude zaznamenán pouze jednou jedinkrát.“

Na otázku, které banky se celého projektu účastní, Coyne odmítl odpovědět. Jediné, co prozradil, je, že celá „akce“ zahrnuje většinu z deseti největších bankovních institucí, které dominují tomuto v dolarech denominovanému 5biliónovému průmyslu.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter