Banky (stále) nerozumí kryptoměnám

Svět kryptoměn není stále příliš uživatelsky přívětivý. I když se celá řada věcí změnila k lepšímu a je dnes snadné je nakoupit, nechat se v nich vyplácet či si je ochránit v hardwarových peněženkách nebo zaplatit s nimi nájem je okrajová záležitost. Proto jsme se potkali s Georgem Groshovem ze společnosti Piixpay, která se snaží placení pomocí kryptoměn zjednodušit. Nájem tak snadno zaplatíte v bitcoinech a majiteli bytu dorazí eura.

K čemu obvykle lidé používají vaši službu?

Piixpay se v zásadě používá pro převod kryptoměn na fiat peníze. V tom se skrývá celá řada různých možností. Placení složenek, půjček nebo dokonce koupě domu. Máme také klienty, kteří využívají Piixpay jako prostředníka k vyplácení mezd nebo placení faktur dodavatelům.

Takže jádrem vaší služby je směna. Ta stojí a padá na poplatcích. Kolik si mám připravit, pokud budu chtít používat Bitcoin a platit každý měsíc nájem 1000 euro?

Jádrem naší služby je most mezi tradičními měnami a kryptoměnami.To znamená, že umožňujeme provést jakoukoliv bankovní transakci pomocí kryptoměn. Bereme si za to 1,75 % z každé transakce.

Jedenáct akceleračních kol. Evoluce startupů optikou StartupYardu

K tomu ale potřebujete spolupracovat s tradičními institucemi – s bankami. Jak se vám to daří? Zlepšuje se spolupráce s bankami oproti minulosti, kdy to bylo velmi obtížné?

Máme bankovní partnery, ale je pravda, že je v současné době většina bank v Evropské unii příliš konzervativní. Většinou je to z politických důvodů. Vidíme ale, že se to pomalu mění k lepšímu. Za tři roky budou mít i ty nejvíce konzervativní banky nějaký vlastní produkt související s Bitcoinem. Dnes spolupracujeme s bankovními partnery, kteří chápou nové trendy ve fintechu a považují „krypto“ za efektivní prostředek směny, nikoliv za sprosté slovo. Pokud můžete skrze Bitcoin poslat 20 milionů eur a zaplatit za to poplatek 1,3 eura, je to určitě něco, co má smysl. Ale je to otázka perspektivy. Někdo považuje „krypto“ za příležitost, jiní za hrozbu.

Už jste někdy měli nějaké problémy s bankami? V České republice je poměrně těžké najít takovou, která by vám otevřela účet pro transakce spojené s kryptoměnami.

Je to pravda. V České republice jsme se spojili s několika bankami a opravdu jich není moc, které by obecně této oblasti rozuměly.

Fungujete z Estonska, a dokonce nabízíte služby prostřednictvím estonské kryptoměny estcoin. Co to vůbec je a používá to někdo?

Je to vlastně stabilní kryptoměna (stablecoin) zafixovaný 1:1 k euru. Funguje na blockchainu a je levnější pro transakce a platby. Lidé je na Piixpay skutečně používají.

Obligátní otázka na závěr. Máte nějaké kryptoměnové předpovědi na rok 2020?

Uvidíme neuvěřitelný růst celého krypto-trhu. Nejvíce po půlení odměn Bitcoinu ke konci roku 2020. Už máme infrastrukturu a institucionální ukotvení. Čekají nás vzrušující časy.

Piixpay je určen pro majitele kryproměn a firmy, pro které je provádění transakcí v kryptoměnách příliš komplikované. Piixpay umožňuje uživatelům provádět EURO platby kryproměnami. Na rozdíl od řešení jako Bitwala, Bitpay apod. jsou platby přes Piixpay okamžité, jednoduché a chrání uživatele před volatilitou.

Newsletter