Banky uvolňují podmínky u úvěrů, ukazuje průzkum ČNB

Banky v posledním čtvrtletí loňského roku uvolnily úvěrové standardy ve všech segmentech úvěrového trhu. Hlavními faktory tohoto vývoje byly silný konkurenční tlak a nízké náklady financování. Tyto okolnosti umožnily i další uvolňování podmínek při schvalování úvěrů, když ve všech segmentech úvěrového trhu plošně poklesly průměrné úrokové marže,“ ukazuje šetření České národní banky mezi bankami.

Dle zjištění ČNB roste poptávka po úvěrech na financování fúzí a akvizic, fixních investic i provozního kapitálu a zásob. U domácností roste poptávka po úvěrech na bydlení, což dle názoru bank odráželo nárůst spotřebitelské důvěry v kombinaci s marketingovými akcemi. Poptávka po spotřebitelských úvěrech se podle názoru bank v souhrnu nezměnila.

V prvním čtvrtletí 2015 banky očekávají další uvolnění úvěrových standardů ve všech segmentech úvěrového trhu. Poptávka by dle očekávání bank měla zůstat nezměněna v segmentech úvěrů nefinančním podnikům a úvěrů na bydlení domácnostem, u spotřebitelských úvěrů by pak měla spíše růst.

Firmy

Úvěrové standardy bank při schvalování úvěrů nefinančním podnikům se ve čtvrtém čtvrtletí 2014 uvolnily v rozsahu 35 % čistého procentního podílu trhu. Ve větším rozsahu byly standardy uvolněny u úvěrů velkým podnikům, uvádí ČNB s tím, že jako nejdůležitější faktory banky uvedly konkurenční tlak a celkově dobrou situaci v oblasti jejich likvidity, v menší míře pak i očekávané zlepšení celkové ekonomické situace a nižší vnímaná rizika související s požadovanými zástavami.

ČNB: České banky zůstávají stabilní, se silným kapitálem

V rámci podmínek při schvalování podnikových úvěrů banky plošně snižovaly průměrné úrokové marže a zmírňovaly limity na velikost úvěrů. Menší část úvěrového trhu se podle ČNB rozhodla uvolnit podmínky pomocí snížení neúrokových poplatků a zmírnění různých typů požadavků (smluvní doložky, zajištění a splatnost úvěrů).

Domácnosti

Úvěrů domácnostem se úvěrové standardy bank při schvalování úvěrů na bydlení u malé části trhu uvolnily, když v tomto směru působily zejména náklady financování, konkurenční tlak a očekávání ohledně budoucí ekonomické situace. Pro další čtvrtletí banky očekávají další uvolňování úvěrových standardů. V rámci podmínek při schvalování úvěrů již třetí čtvrtletí po sobě plošně klesaly průměrné úrokové marže, naproti tomu marže bank u rizikovějších úvěrů rostly.

Sazby hypoték na novém dně. Kovanda čeká další pokles

Poptávka domácností po úvěrech na bydlení dle vnímání bank ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v rozsahu 24 % čistého procentního podílu. Na poptávku příznivě působila rostoucí spotřebitelská důvěra a dobré vyhlídky trhu rezidenčních nemovitostí, u některých bank pak úspěšné marketingové kampaně. Pro první čtvrtletí banky 2015 neočekávají další změny poptávky.

U spotřebitelských úvěrů poskytovaných domácnostem se úvěrové standardy ve čtvrtém čtvrtletí 2014 uvolnily (47 % čistého procentního podílu trhu). Hlavním důvodem byl zejména konkurenční tlak ze strany jiných bank a nebankovních subjektů. V rámci podmínek při schvalování úvěrů se snižovaly průměrné úrokové marže i marže u rizikovějších úvěrů. Poptávka domácností po spotřebitelských úvěrech dle názoru bank v souhrnu stagnovala. Pozitivní vliv na poptávku měla i v tomto segmentu rostoucí spotřebitelská důvěra, a stejně jak v minulém čtvrtletí potřeba financování zboží dlouhodobé spotřeby.

Pro první čtvrtletí 2015 očekává malá část bankovního trhu růst poptávky.

Šetření úvěrových podmínek bank zachycuje názory bank na změnu nabídky úvěrů prostřednictvím úvěrových standardů a podmínek při schvalování úvěrů a na změnu poptávky po úvěrech u nefinančních podniků a domácností. Poslední průzkum ČNB proběhl v období od 27. listopadu do 16. prosince 2014 a zúčastnilo se ho 18 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu.

ČNB: Zisk tuzemských bank a spořitelen klesl

Newsletter