Banky v Praze i Evropě pod tlakem, VTB žádá státní pomoc

Český trh uzavřel se ztrátou 1 %  hlavně kvůli bankovním akciím. Erste odepsala 2,33 % a Komerční banka 1,83 %. Hlavní důvody pro tento pokles byly zřejmě dva, a sice spekulace polského tisku, že BCP prodá na burze část svého 66% balíku v Bank Millenium na burze, a také zpráva, že ruská banka Vněštorbank VTB požádala o státní pomoc, zamávala s důvěrou investorů v tento sektor.

Také polské banky klesaly, Bank Millenium odepsala přes 6 %, stejně jako Getin a hlavní bankovní tituly PKO a Pekao ztratily zhruba 2 %. ČEZ se během dne podíval pod 610 korun a odepisoval přes 2 %, zřejmě kvůli poklesům sektoru utilit v Polsku. Tamní energetiky propadly o 2-3 % poté, co Deutsche Bank snížila svoje doporučení nebo cílové ceny pro akcie v tomto sektoru. CETV naopak opět posilovala a za poslední týden si tak připisuje zisk už 12 %. Hlavním důvodem bylo zvýšení ratingu i výhledu od agentury S&P.

Evropský index EuroStoxx je stále o 1,2 % v červených číslech a nereaguje na silnější data z Ameriky, kde Philly Fed index nálady ve firmách neočekávaně vyskočil přes 40 bodů a dosáhl nejlepšího výsledku za posledních 20 let. Na poklesech v Evropě se podílejí hlavně bankovní akcie -1,9 %, farmacie -1,85 % a také utility -1,65 %. Trhy starého kontinentu tak negativně reagovaly na slabá data ekonomické důvěry v eurozóně.

Americké akcie se po ranním zaváhání opět obchodují v pozitivním pásmu. Hlavním důvodem byla právě výborná data Philly Fed indexu, který pozitivně překvapil všechny investory. 

Newsletter