Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Banky v Praze se oklepávaly ze ztrát

Na pražské burze dnes došlo k uvolnění prodejního tlaku po včerejším výprodeji a mírné korekci ztrát. Index PX o 0,26 % výš vytlačily především finanční tituly, na návrat indexu ke 1000 bodům to ale nestačilo.

Tuzemský bankovní sektor dnes podpořil dopoledne zveřejněný výsledek zátěžových testů ČNB, která ho shledala dostatečně odolným vůči případným negativním šokům. Stabilitu zaštiťuje především vysoká kapitálová vybavenost, která by podle centrálních bankéřů zůstala výrazně nad 8% regulatorním minimem i v případě zátěžového scénáře. Akcie Komerční banky uzavřely se ziskem 0,4 % na ceně 4.920 Kč a Erste se posunula o 0,6 % výš na 582 Kč. Trojici finančních titulů uzavírá s podobným ziskem pojišťovna VIG.

ČNB: České banky zůstávají stabilní, se silným kapitálem

Nejlikvidnějším titulem, který zajistil zhruba polovinu dnešního, lehce podprůměrného objemu na burze, byl energetický ČEZ. Jeho akcie v dopoledním obchodování sestupovaly k 610 korunám, odpoledne ale došlo k určité stabilizaci a závěr stanovil cenu 613 Kč. ČEZ opět zaostával za německými konkurenty RWE a E.ON, kteří připisují zisk zhruba procenta.

Evropské trhy, které včera zasáhly 2% výprodeje, dnes úvodní nadějné zisky neudržely a již se obchodují v červených číslech. V propadu pokračuje cena ropy, Brent se poprvé od roku 2009 poprvé podíval pod cenovku 65 USD za barel.

Newsletter