Banky v Praze šly proti propadu evropských trhů, NWR předvedla další výkyv

Evropské akcie se dostaly ve čtvrtek do ztráty po komentářích z Evropské centrální banky, ta podle očekávání udržela svou měnovou politiku beze změny.

Stoxx Europe 600 poklesl o 0,45 % po stupňujícím se napětí mezi východním Ruskem, Ukrajinou a západem. ECB podle očekávání ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,15 % a depozitní sazbu na -0,1 %. Dále zopakovala, že ponechá úrokové sazby poblíž nuly delší dobu.

Potravinářská společnost Nestlé SA +4,17 % oznámila odkup vlastních akcií. Společnost hodlá odkoupit až osm miliard švýcarských franků. Za první pololetí zisk společnosti poklesl téměř o 10 %.

Akcie Coca-Cola HBC AG poklesly o necelých 5 % po zhoršeném výhledu. Obtížné ekonomické a obchodní podmínky souvisí se zhoršenou situací v Rusku.

Draghi se ve čtvrtek vyjádřil také k problémům na Ukrajině, které můžou mít výrazný vliv na eurozónu a další regiony. Ruský index Micex ztratil další 2 %. Ruský prezident Vladimír Putin vrátil sankce západu, kdy zablokoval dovoz potravin a zvažuje zákaz přeletů.

ECB drží sazby na minimu, stupňuje přípravy nákupů aktiv

Výrazně se nedařilo německému DAXu, který oslabuje o necelé jedno procento. Výjimkou byla Commerzbank, která zveřejnila výsledky hospodaření za druhý kvartál. Čtvrtletní zisk se více než zdvojnásobil, a to i díky silnějšímu výkonu maloobchodního segmentu a zlepšených nákladů na rizika.

Kromě německého DAXu se nedařilo západoevropským indexům. Francouzský CAC poklesl o 1,38 %, španělský Madrid o 1,6 % a portugalský Euronext Lisabon dokonce o 2,12 %. Italský FTSE Mib po včerejších zprávách z recese o více než 2 %.

Výjimkou byl středoevropský region kromě polského WIGU -1,25 %. Kde pražská burza nestihla prozatím zareagovat na prudký výprodej při závěru obchodní seance západoevropských indexů a uzavřela na 0,24 %, rakouský ATX poklesl o 0,07 %.

Na pražské burze se dařilo Erste +1,52 %, ČEZ +0,36 %, PLG +1,23 %. Největší nárůst byl však vidět na akciích NWR +31,15 %, jejíž akcie v posledních dnech vykazují vysoce volatilní pohyby. Naopak mírně oslabily akcie Fortuna -0,2 %, Pegas -0,16 %, O2 -0,11 %.

5 důvodů, které mohou stát za (ú)letem akcií NWR

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter